Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/305/DJW/06
z 21 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/305/DJW/06
Data
2006.09.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
samochód ciężarowy
samochód osobowy
sprzedaż


Pytanie podatnika
1. Czy w przypadku zdjęcia tzw. kratki i przekwalifikowania samochodu ciężarowego na samochód osobowy powstanie obowiązek zwrotu uprzednio odliczonej kwoty podatku naliczonego.
2. Czy w przypadku sprzedaży tego samochodu i zapłaty podatku należnego powstanie obowiązek zwrotu uprzednio odliczonej kwoty podatku naliczonego.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 3 sierpnia 2006 roku, za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 30 czerwca 2003 roku zakupiła Pani samochód TOYOTA COROLLA. Zgodnie z przysługującym prawem dokonała Pani odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupu tego samochodu.

Zadaje Pani pytania:

1. Czy w przypadku zdjęcia tzw. kratki i przekwalifikowania samochodu ciężarowego na samochód osobowy powstanie obowiązek zwrotu uprzednio odliczonej kwoty podatku naliczonego.

2. Czy w przypadku sprzedaży tego samochodu i zapłaty podatku należnego powstanie obowiązek zwrotu uprzednio odliczonej kwoty podatku naliczonego.

Stoi Pani na stanowisku, iż zarówno w przypadku przekwalifikowania samochodu ciężarowego na osobowy, jak i sprzedaży samochodu nie będzie obowiązku zwrotu kwoty odliczonej w momencie zakupu samochodu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Stosownie do przepisu art. 19 ust. 1 oraz art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993r. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.04.2004r., podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych i innych samochodów o dopuszczalnej ładowności większej niż 500 kg, o ile pojazdy te były związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Od dnia 01.05.2004r. na mocy art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Transakcja zakupu samochodu nastąpiła w czasie, kiedy podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z jego nabyciem. Nabycie przedmiotowego samochodu nastąpiło w okolicznościach powiązania tegoż zakupu z jego wykorzystaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem zmiana przeznaczenia samochodu z ciężarowego na osobowy, w sytuacji, gdy dalej będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej, nie rodzi obowiązku korekty odliczonego podatku VAT.

Ogólną zasadą prawa podatkowego jest, że podatnik dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w dacie rozliczania podatku. Oznacza to, że późniejsza zmiana przepisów w danym zakresie nie powoduje utraty prawa do dokonanego już wcześniej obniżenia kwoty podatku należnego, a zatem nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku, chyba że przepisy stanowią inaczej.

Sprzedaż przedmiotowego samochodu, która w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podlegać będzie opodatkowaniu stawką 22%, także nie spowoduje obowiązku zwrotu kwoty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj