Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415-70/06/ML
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415-70/06/ML
Data
2006.10.05



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
impreza sportowa
obowiązek płatnika
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
Czy finansowanie przez Spółkę imprezy sportowej stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu, i czy należy podzielić ogólne koszty imprezy przez ilość uczestników i opodatkować kwotę przypadającą na jednego uczestnika?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

P O S T A N A W I A

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że jedna z jednostek organizacyjnych Spółki organizuje imprezę sportową (np. igrzyska sportowe, mistrzostwa w piłce nożnej, koszykówce itp.) w całości finansowana ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych . W imprezie biorą udział drużyny złożone z pracowników różnych jednostek organizacyjnych Spółki z całej Polski. Koszt uczestnictwa jednej osoby w imprezie (ustalony przez organizatora ), oraz dojazd drużyny (pociąg lub autokar) pokrywany jest z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, do którego podlega dany pracownik. Koszty imprezy obejmują zakwaterowanie i wyżywienie uczestników, opiekę lekarska i trenerską, opłatę za korzystanie z obiektów sportowych, koszt imprezy towarzyszącej, koszt dyplomów, pucharów i nagród dla zwycięzców. Wystawione rachunki określają łączny koszt organizowanej imprezy bez imiennego wyszczególnienia uczestników.

Spółka ma wątpliwości, czy finansowanie takiej imprezy stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu, i czy należy podzielić ogólne koszty imprezy przez ilość uczestników i opodatkować kwotę przypadającą na jednego uczestnika.

Zdaniem Spółki, do przychodów pracownika można zaliczyć tylko te ze świadczeń pracodawcy, które są skierowane imiennie do konkretnego pracownika, czyli w tym przypadku zakwaterowanie, przejazd oraz nagrody, dyplomy i puchary wręczane zwycięzcom ( tylko wtedy jeśli dostaje je każda osoba z drużyny, a nie jeśli jest to jedna nagroda, jeden dyplom czy jeden puchar dla całej drużyny ).

Pozostałych kosztów imprezy nie należy dzielić przez ilość uczestników i opodatkować wynikłą z dzielenia kwotę, gdyż nie będzie ona faktycznym odzwierciedleniem wartości świadczeń, z których korzystał dany pracownik. W takich okolicznościach nie jest możliwe przypisanie przychodu do konkretnego pracownika, dlatego też świadczenie nie jest objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity z 2000r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość, została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Na podstawie art. 11 ust.1 w/w ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust.1 pkt 6 i 9 i art. 20 ust.3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Należy zauważyć, że biorący udział w imprezie sportowej zawodnicy nie muszą korzystać w równym stopniu ze wszystkich udostępnionych im atrakcji, tak więc trudno jest określić wartość świadczeń faktycznie otrzymanych przez konkretnego pracownika.

Dlatego też wynik uzyskany po podzieleniu poniesionych kosztów ogólnych imprezy sportowej przez liczbę jej uczestników nie odzwierciedla faktycznie otrzymanych przez danego pracownika świadczeń, a zatem nie stanowi u tego pracownika przychodów w myśl cytowanych wyżej przepisów. Zasada ta odnosi się jednak tylko do kosztów ogólnych tj. takich których wysokość nie zależy od ilości uczestników (np. wynajęcie obiektu sportowego, zapewnienie opieki lekarskiej itp.) lub takich których wartości nie można przypisać poszczególnemu uczestnikowi (np. wynajęcie autokaru ).

Natomiast świadczenia o znacznej wartości, które faktycznie otrzymali poszczególni pracownicy (koszt pobytu i wyżywienia w ośrodku, bilet na przejazd ), stanowią dla tych pracowników przychody ze stosunku pracy zgodnie z cytowanymi wyżej przepisami.Odrębnym zagadnieniem jest wręczanie uczestnikom świadczeń rzeczowych takich jak nagrody, puchary, dyplomy. Nagrody i puchary, jeżeli posiadają wartość materialną i są wręczane każdej osobie z drużyny, stanowią u tych osób przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Natomiast dyplomy, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, bez względu na fakt czy są wręczane wszystkim uczestnikom czy też poszczególnym osobom, stanowią szczególną formę uznania i posiadają jedynie wartość emocjonalną, a nie materialną. Z tego względu nie przedstawiają wartości, którą można by uwzględnić w przychodach do opodatkowania.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj