Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423/124-280/06/PK
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423/124-280/06/PK
Data
2006.09.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
opłata za użytkowanie wieczyste
przychód
sprzedaż nieruchomości
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Co będzie stanowiło przychód zgodnie z art. 12 updop dla Spółki?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 i art. 165 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 13.06.2006 r. (wpłynęło do tut. Urzędu 19.06.2006 r.), uzupełnionej pismem z dnia 31.07.2006 r.


postanawia


uznać stanowisko podatnika za prawidłowe w zakresie ustalenia przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu przeniesienia części kosztów poniesionych na opłatę za użytkowanie wieczyste na nowego użytkownika.


Uzasadnienie


W przedstawionym stanie faktycznym Spółka w dniu 06.02.2006r. zbyła nieruchomość wraz z prawem wieczystego użytkowania. Zgodnie z ustawą o Gospodarce Nieruchomościami opłatę roczną za wieczyste użytkowanie do 31.03. każdego roku wnosi ten kto był użytkownikiem na dzień 01 stycznia danego roku.

Spółka prosi o potwierdzenie stanowiska w zakresie wystawienia faktury VAT zgodnie z art. 106 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla obecnego użytkownika obejmującą proporcjonalnie wartość za okres od 06.02.2006 do końca roku, co będzie stanowiło przychód zgodnie z art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym zauważa co następuje:

Pismem z dnia 29.03.2006 r. Spółka zwróciła się do tut. organu o udzielnie informacji w identycznym stanie faktyczny czy wartość netto wystawionej faktury będzie kosztem uzyskania przychodu dla obecnego użytkownika wieczystego gruntu.

Postanowieniem z dnia 03.06.2006 r. Nr 1472/ROP1/423-124/173/06/PK Naczelnik II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, iż o kosztach uzyskania przychodu kupującego prawo wieczystego użytkowania Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie może się wypowiadać jako, że interpretacje prawa podatkowego są udzielane w sprawach indywidualnych obowiązków podatkowych danego Podmiotu (a nie kontrahentów). Ponadto stwierdzono również, że nie ma przeszkód formalnych do obciążenia kupującego, prawo wieczystego użytkowania, częścią opłaty przypadającą za okres, w którym nabył on to prawo - o ile taka jest wola stron. Otrzymane w ten sposób kwoty będą dla sprzedającego prawo wieczystego użytkowania przychodem.

Biorąc pod uwagę, że pytanie z dnia 29.03.2006 r. dotyczyło obowiązków kontrahenta, a z dnia 13.06.2006 r. - obowiązków podatkowych podatnika potraktowano ostatni wniosek jako odrębny. Jednakże udzielając odpowiedzi na pisemny wniosek z dnia 29.03.2006 r. tutejszy organ zawarł elementy ustosunkowujące się do zaliczenia opłat za użytkowanie wieczyste do kosztów uzyskania przychodów i do przedmiotowej transakcji obciążenia kupującego prawo wieczystego użytkowania - częścią opłaty.

Tak więc, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podtrzymując swoje stanowisko zawarte w postanowieniu z dnia 03.06.2006 r. w zakresie przychodów podatkowych z tytułu przedmiotowych transakcji zgadza się ze stanowiskiem podatnika, że osiągnie on z tego tytułu przychód podatkowy w świetle art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Nie ulega więc wątpliwości, iż w przedstawionym stanie faktycznym zwrócona Spółce przez nowego użytkownika nieruchomości część opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste będzie dla Spółki stanowiła przychód podatkowy. W przedmiotowej sprawie nie będzie miał zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż opłata za użytkowanie wieczyste powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w momencie wnoszenia opłat wieczystych.

Odpowiedź w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj