Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/406/270B/DJW/06
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/406/270B/DJW/06
Data
2006.09.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przekształcanie
spółka jawna
spółki handlowe
wkład


Pytanie podatnika
Jakie skutki prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wynikną w momencie przekształcenia spółki.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r.Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 25 lipca 2006 roku, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka z o. o. ma zamiar przekształcić się w bieżącym roku w inną spółkę handlową - spółkę jawną. Wspólnicy spółki przekształcanej staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej i majątek spółki z o.o. zaliczony zostanie na poczet wkładów do spółki jawnej.

Zadają Państwo pytanie, jakie skutki prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wynikną w momencie przekształcenia spółki.

Stoją Państwo na stanowisku, iż w myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt. 1 lit. b osobowa spółka handlowa /w tym przypadku jawna/ powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie prawa przewidziane w przepisach prawa podatkowego i obowiązki przekształcanej spółki.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 551 §1 Kodeksu spółek handlowych, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna może być przekształcona w inną spółkę handlową. Na mocy art. 553 Kodeksu spółek handlowych spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność będzie prowadził jako spółka handlowa innego typu. Przy czym - w przypadku przekształcenia - dochodzi jedynie do zmiany formy prawnej, nie następuje natomiast likwidacja spółki przekształcanej.

Natomiast kwestie dotyczące prawno-podatkowych skutków przekształceń podmiotów gospodarczych uregulowane zostały w przepisach art. 93a § 2 pkt 1 lit. b) w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej. W świetle tych przepisów, spółka jawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki kapitałowej. A zatem przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę jawną stanowi kontynuację działalności gospodarczej w innej formie prawnej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (przekształcana) z dniem wykreślenia jej z rejestru kończy swoją działalność w dotychczasowej formie prawnej, w związku z tym ciąży na niej obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych i złożenia zeznania podatkowego, wynikający z zapisu art. 8 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami). W myśl powołanego wyżej art. 8 ust. 6 o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r . o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późniejszymi zmianami), księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej, czyli w dniu poprzedzającym wpis spółki przekształconej do rejestru. W związku z powyższym na przekształcanej Spółce z o.o. ciążyć będzie obowiązek wynikający z art. 27 o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego, na koniec roku podatkowego podatnicy mają obowiązek złożenia w urzędzie skarbowym zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym do końca trzeciego miesiąca roku następnego i wpłacenia w tym terminie należnego podatku dochodowego albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Stosownie do przepisu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółka akcyjna zapłaci podatek w wysokości 19% uzyskanego dochodu za rok podatkowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj