Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/VR/4407/14-55/06/JM
z 4 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/VR/4407/14-55/06/JM
Data
2006.07.04



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
roboty budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Strona pyta czy wcześniejsze rozpoznanie obowiązku podatkowego w przypadku robót budowlano-montażowych (inne niż w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. D) wiąże się z dokonaniem korekty deklaracji VAT-7 za ubiegłe okresy rozliczeniowe?


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 w związku z art. 233 § 1 pkt 2 lit. a i art. 239 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8/2005, poz.60, z późn. zmianami), art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami), po rozpatrzeniu zażalenia złożonego przez "E" Sp. j., na postanowienie Naczelnika Urzędu Warszawa Wawer z dnia 14.03.2006 r. nr US39/ZV/P/Pr/22/2006 uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 16.02.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


P O S T A N A W I A


zmienić postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dn. 16.02.2006 r. "E" Sp. j. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych lub budowlano-montażowych.

Strona pyta czy wcześniejsze rozpoznanie obowiązku podatkowego w przypadku robót budowlano-montażowych (inne niż w art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. D) wiąże się z dokonaniem korekty deklaracji VAT-7 za ubiegłe okresy rozliczeniowe?

Po rozpatrzeniu powyższego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer wydał postanowienie z dnia 14.03.2006 r. nr US39/ZV/P/Pr/22/2006 uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie, w którym nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer, że w przypadku świadczenia usług budowlanych i budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z momentem płatności, a jeżeli ona nie następuje - konstytuuje się 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Pełnomocnik Strony podnosi, iż przepis art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług stanowi wprost, iż podatnik może rozpoznać obowiązek podatkowy "nie później" niż 30 dnia licząc od dnia wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, a zatem daje podatnikowi możliwość wyboru momentu rozpoznania obowiązku podatkowego w tym przedziale czasu. Użycie przez ustawodawcę wprost terminu "nie później niż 30 dnia" stanowi wyznaczenie przedziału czasowego, nie jest natomiast wskazaniem konkretnego dnia.

Pełnomocnik Strony wskazuje, że takie stanowisko zaprezentował również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku NSA z dn. 11.02.1999 r. na gruncie analogicznie brzmiących przepisów ustawy z dn. 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz § 6 ust. 1 pkt 2 lit d rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 15.12.1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

W wyroku NSA stwierdził, że wcześniejsze wykonanie obowiązku podatkowego, tj. z chwilą wykonania usługi, wystawienia faktury lub upływu 7 dni od wykonania usługi, a więc przed otrzymaniem zapłaty, nie stanowi z jego strony naruszenia zasad ewidencjonowania, a tym samym nie daje urzędowi skarbowemu podstaw do określenia kwoty zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu różnicy w wysokości innej od zadeklarowanej przez podatnika, jak i podstaw do zastosowania sankcji w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Również w wyroku z dn. 16.01.2003 r. NSA wskazał, że "jeżeli z chwilą wykonania usługi - sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego - podatnik wystawi fakturę, to obowiązek podatkowy powstaje najpóźniej 30 dnia od jej wykonania, a ewentualna zapłata po tym terminie przez zleceniodawcę na rzecz zleceniobiorcy nie ma żadnego wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Powyższe oznacza, że spółka rozliczając podatek w miesiącu wystawienia faktur pomimo nieotrzymania zapłaty nie narusza § 6 ust. 1 pkt 2 lit d rozporządzenia Ministra Finansów z dn. 15.12.1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a przez to nie może być mowy o naruszeniu art. 27 ust. 5 ustawy o VAT."


Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza co następuje:


Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu do usług budowlanych i budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Przepis ten stosuje się również w odniesieniu do usług wykonywanych częściowo, których odbiór dokonywany jest na podstawie protokołów zdawczo - odbiorczych.

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wykonania robót budowlanych i budowlano montażowych, określony w ww. przepisie, wyznacza podatnikowi uprawnienie do odłożenia wykonania tego obowiązku do czasu otrzymania zapłaty, lecz nie później niż 30 dnia od dnia wykonania tych robót.

Odłożenie w czasie realizacji obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przez określenie przez ustawodawcę momentu tego obowiązku późniejszego, w stosunku do momentu wykonania usługi - a więc w stosunku do zaistnienie zdarzenia stanowiącego źródło tego obowiązku, nie może być rozumiane jako bezwzględna powinność w tym znaczeniu, iż nie dopuszcza ono wcześniejszej, jeszcze przed otrzymaniem zapłaty, realizacji tego obowiązku.

Oznacza to, że nieskorzystanie przez podatnika z uprawnienia do realizacji jego obowiązku w odłożonym czasie (zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ww. ustawy) i wcześniejsze jego zrealizowanie, tj. w miesiącu w którym roboty wykonano i wystawiono fakturę, nie stanowi ze strony podatnika naruszenia obowiązku prawidłowego deklarowania i rozliczania podatku należnego.

Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowił jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj