Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/259/DJW/06
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/259/DJW/06
Data
2006.09.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy


Słowa kluczowe
umowa o dzieło


Pytanie podatnika
czy można uznac, iż Podatnik nie jest podatnikiem VAT z tytułu świadczenia w/w umowy o dzieło.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego złożonym w dniu 22 czerwca 2006roku, uzupełnionym w dniu 11 lipca 2006 roku. w zakresie podatku od towarów i usług, za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przedmiotem zawieranej przez Pana umowy jest przygotowanie planu sieci transmisyjnej dla telefonii komórkowej trzeciej generacji. Umowa o świadczenie usługi na podstawie umowy o dzieło zawiera następujące warunki znajdujące uzasadnienie w odpowiednich przepisach kodeksu cywilnego:

- jest sporządzona na piśmie

dzieło jest wykonywane przy użyciu narzędzi i materiałow zamawiającego

dzieło jest wykonywane przez Pana osobiście

dzieło wykonywane jest w określonym miejscu, czasie oraz w określony sposób

za wykonanywane dzieło otrzymuje Pan okreslone w umowie wynagrodzenie wraz ze zwrotem udokumentowanych i niezbędnych dla wykonania dzieła kosztów

zamawiający ponosi w stosunku od osób trzecich odpowiedzialność za Pana działania podejmowane w ramach umowy.

Zadaje pan pytanie, czy można uznac, iż Pana osoba nie jest podatnikiem VAT z tytułu świadczenia w/w umowy o dzieło.

Stoi Pan na stanowisku, iż zawierana umowa nie jest objeta podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 z 2004r. poz. 535, z późn. zm./ opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług umów o dzieło uzależnione jest od faktu, czy czynności wykonywane w ramach tych umów wykonywane są przez podatnika podatku od towarów i usług określonego w art. 15 ust. ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Stosownie do przepisu art.15 ust.1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w art.2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Definicję działalności gospodarczej , obowiązującą dla potrzeb podatku od towarów i usług zawiera art. 15 ust.2 ustawy, zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W art.15 ust. 3 ustawy o VAT wymienione zostały czynności, których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 1 tej normy prawnej.

Postanowienia zawarte w art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy wyłączają z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Z wyłączenia opodatkowania podatkiem VAT na mocy powołanych przepisów korzystają m.in. przychody wymienione w art. 13 pkt. 8 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. przychody z tytułu wykonania usług , na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przy spełnieniu ww. warunków.

W świetle powyższego uznać należy, iż o tym czy dana działalność ma lub też nie ma charakteru samodzielnej, decydują kryteria przedmiotowe określające czy działanie usługodawcy odbywa się na warunkach ryzyka gospodarczego, a tym samym kto ponosi odpowiedzialność za wykonane usługi. Nie stanowią bowiem samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art.15 ust. 2 ustawy o VAT tylko i wyłącznie te czynności, gdy pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności istnieją więzy tworzące stosunek prawny w zakresie warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, co wskazuje jednocześnie, że to zleceniodawca ponosi ryzyko działalności zleceniobiorcy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w ramach zawartej przez Pana umowy odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zamawiający. Ponadto, w przedmiotowej umowie zostały określone więzy prawne tworzące stosunek prawny co do warunków wykonywania czynności zleconych oraz wynagrodzenia

W związku z powyższym przychody uzyskiwane przez Pana z tytułu czynności wykonywanych w ramach zawartej umowy o dzieło zaliczane są do przychodów o których mowa w art. 13 pkt. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego uznać należy, iż świadczenie usług w ramach zawieranej umowy na warunkach opisanych we wniosku nie stanowi samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj