Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415-68/06/TM
z 4 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415-68/06/TM
Data
2006.10.04



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Podwyższone zaliczki

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zryczałtowane zaliczki


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
zarząd
zarządzanie


Pytanie podatnika
Czy przy dokonywaniu wypłat nalezności zleceniobiorcy (art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18) Spółka jest zobowiązana do naliczania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19%?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn zm.), po rozpatrzeniu wniosku SPÓŁKI "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. czy Spółka jest zobowiązana przy dokonywaniu wypłat należności zleceniobiorcy do naliczania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19%, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

p o s t a n a w i a

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 22 czerwca 2005 r. Spółka zawarła z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa, zarządzania i usług marketingowych, umowę na podstawie której zleceniobiorca zobowiązał się do zarządzania Spółką. W związku z zawarciem tej umowy zleceniobiorca został powołany do składu zarządu Spółki. Z postanowień umowy wynika zobowiązanie zleceniobiorcy do zawarcia umowy ubezpieczenia przewidującego odpowiednią ochronę przed szkodami wynikającymi z lub w związku z zawartą umową oraz że wynagrodzenie zleceniobiorcy będzie płatne na podstawie wystawianych przez niego faktur VAT.

Wątpliwość Spółki budzi, czy przy dokonywaniu wypłat należności zleceniobiorcy Spółka jest zobowiązana do naliczania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19%.

Zdaniem Spółki, przez cały rok podatkowy, niezależnie od tego czy dochód zleceniobiorcy przekroczy kwotę "progu podatkowego", Spółka jest obowiązana do poboru i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19%, chyba że podatnik, zgodnie z art. 41a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych złoży wniosek o pobieranie wyższych zaliczek na podatek dochodowy, ponieważ art. 41 updof nie przewiduje w obliczaniu zaliczek wyjątku dla podatników świadczących usługi na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego stanowisko Spółki jest prawidłowe.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Zgodnie z art. 41 ust. 1a w/w ustawy, zaliczkę od dochodów, o których mowa w ust. 1 obliczoną w sposób określony w tym przepisie, zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej przez płatnika, o którym mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

W myśl art. 41a powołanej ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31, art. 33-35 i art. 41 ust. 1, na wniosek podatnika obliczają i pobierają w ciągu roku wyższe zaliczki na podatek dochodowy, stosując zamiast stawki 19% odpowiednio stawkę 30% lub 40%.

Natomiast na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od wypłaconych należności z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. Przepis ten odnosi się jednak wyłącznie do przychodów z umów zlecenia wskazanych w art. 13 pkt 8 ustawy, tj. przychodów z umów zlecenia z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Jak wynika z wyżej cytowanych przepisów, w sytuacji opisanej we wniosku, Spółka, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, powinna przy obliczaniu należnych zaliczek w sposób opisany w art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym, stosować stawkę 19%. Natomiast pobór zaliczek według wyższych stawek jest uzależniony od złożenia przez podatnika wniosku o którym mowa w art. 41a powołanej wyżej ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj