Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-122/208a/97/06/BB
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-122/208a/97/06/BB
Data
2006.10.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przekazanie do używania
samochód
umowa wzajemna


Pytanie podatnika
Kwestia powstania obowiązku podatkowegow zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do firmy jako udostępniającej samochody podmiotom gospodarczym.


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że firma chciałaby rozpocząć współpracę z podmiotami gospodarczymi nie powiązanymi ze sobą i zawrzeć z nimi umowę o korzystanie z samochodu w ramach współpracy handlowej, w której podmioty gospodarcze świadczące usługi dla ... s.c. związane ze zwiększeniem sprzedaży, otrzymałyby w celu efektywniejszego wykonania umowy do dyspozycji samochód. Auto służyłoby także reklamie firmy - na aucie umieszczony jest znak firmowy ... s.c. Koszt napraw oraz przeglądów technicznych, ubezpieczenia samochodów oraz koszty paliwa pokrywałaby firma ... s.c.
W tak przedstawionym stanie faktycznym pytanie w zakresie podatku dochodowego brzmi: czy udostępnienie samochodów przez firmę ... s.c. podmiotom gospodarczym bez wystawiania przez Spółkę faktur za dzierżawę samochodów, będzie neutralne dla firmy ... s.c. pod względem podatkowym?

STANOWISKO PODATNIKA
"Naszym zdaniem udostępnianie samochodów podmiotom gospodarczym bez wystawiania faktury za dzierżawę nie będzie powodować w naszej firmie powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Podmioty gospodarcze, które będą współpracowaćz firmą ... s.c. w ramach umowy współpracy będą świadczyć usługi na rzecz ... s.c., a samochód ma służyć wykonywaniu tych usług. Do zakresu tych usług należą między innymi:
- realizacja programu sprzedaży ... s.c.,
- aktywna promocja produktów oferowanych przez firmę ..... s.c.,
- organizowanie wspólnych spotkań sprzedawców i nabywców towarów oferowanych przez naszą firmę,
- stała obserwacja zachowań firm konkurencyjnych i przekazywanie wniosków w tym zakresie do Spółki ....
Wg ... s.c. koszty związane z amortyzacją samochodów oraz ich utrzymaniem są związane z przychodami jakie osiągnie spółka. Natomiast podmioty gospodarcze realizujące zakres swoich usług nie poniosą kosztów z tytułu realizacji umowy z firmą ... s.c."

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176z późn. zm./.
Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy podatkowej za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikati skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszonyo należny podatek od towarów i usług.
Zatem, w zakresie unormowań prawnych zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, udostępnienie samochodów przez firmę ... s.c. podmiotom gospodarczym - nie spowoduje powstania przychodów po stronie firmy ... s.c., bowiem nie powstanie po jej stronie żadne przysporzenie majątkowe.
Natomiast zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego wyżej przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust.1 ustawy,
- zostać właściwie udokumentowanym.
Podatnik kwalifikując poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów powinien kierować się podstawową zasadą związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym kosztem, a możliwością osiągnięcia z tego tytułu przychodu, bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar udowodnienia tego faktu. Podatnik ma zatem obowiązek nie tylko udokumentować, że wydatek został poniesiony, ale wykazać także, że poniesiony on został w celu osiągnięcia przychodu.
Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy podatkowej kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych /odpisy amortyzacyjne/ dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.
W świetle art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: maszyny, urządzenia i środki transportu - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.
Zatem, wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowymz przychodami. Są nimi koszty bezpośrednio jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika, czyli związanez funkcjonowaniem firmy. Podatnik ma zatem możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkośc osięgniętego przychodu.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego ... s.c. chce rozpocząć współpracę handlową z podmiotami gospodarczymi. Do zakresu usług świadczonych przez podmioty gospodarcze należeć będą, między innymi: realizacja programu sprzedaży ... s.c., aktywna promocja produktów oferowanych przez firmę ... s.c., organizowanie wspólnych spotkań sprzedawców i nabywców towarów oferowanych przez firmę ..., stała obserwacja zachowań firm konkurencyjnych i przekazywanie wniosków w tym zakresie do Spółki .... Podmioty gospodarcze, świadczące usługi dla ... s.c., w celu efektywniejszego wykonania umowy - otrzymałyby do dyspozycji samochód . ... s.c. chce zawrzeć z tymi podmiotami umowę o korzystanie z samochodu w ramach współpracy. Auto służyłoby także reklamie firmy - na aucie umieszczony jest znak firmowy ... s.c. Koszt napraw oraz przeglądów technicznych, ubezpieczenia samochodów oraz koszty paliwa pokrywałaby firma ... s.c.
Odnosząc powołane wyżej przepisy do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, stwierdzić należy, że kwalifikując wydatki do kosztów uzyskania przychodów Spółka winna wyodrębnić tylko te, które mają bezpośredni związek z uzyskaniem przez nią przychodu. Zakres współpracy handlowej swobodnie określony przez Strony w umowie nie jest na gruncie prawa podatkowego podstawą zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przez Spółkę. Podstawą zarachowania wydatku w ciężar kosztów jest ich bezpośredni lub pośredni związek z uzyskaniem przychodu.
Uwzględniając powyższe, jeżeli fakt udostępnienia podmiotom gospodarczym do dyspozycji samochodów (w ramach współpracy handlowej wyłącznie na potrzeby firmy ... s.c.) będzie miał wpływ na wielkość przychodów osiąganych przez firmę ... s.c., wówczas stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych firma ... s.c. ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od przedmiotowych samochodów oraz koszty związane utrzymaniem tych samochodów.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj