Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PO/415-11/06
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO/415-11/06
Data
2006.10.06



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
karta podatkowa
składnik majątkowy
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu w zakresie dotyczącym działki wykorzystywanej na prowadzenie parkingu strzeżonego (działalność opodatkowana w formie karty podatkowej) stanowi przychód wnioskodawcy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 roku, nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu pisemnego wniosku z dnia 28-06-2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie pytającego Podatnika stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07-07-2006r. wpłynęło do tut. organu podatkowego zapytanie z dnia 28-06-2006r. w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Z w/w wniosku wynika, iż Podatniczka wraz z małżonkiem nabyła w 2000 roku użytkowanie wieczyste gruntu (bez zabudowań). Grunt został następnie podzielony i na jednej z powstałych po podziale działek Podatniczka prowadziła (w okresie od 01-10-2003r. do 20-10-2005r.) działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej (parking strzeżony). W marcu 2006 roku Podatnicy podpisali akt notarialny warunkowej umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, a w dniu 02-06-2006r. umowę przenoszącą prawo użytkowania wieczystego gruntu. Niezależnie od tego, iż sprzedany grunt stanowił składnik małżeńskiej wspólnoty majątkowej, to jedna z działek wykorzystywana była w działalności prowadzonej tylko przez Podatniczkę. Pomiędzy datą zbycia prawa użytkowania wieczystego a datą wycofania z działalności gospodarczej wykorzystywanej na prowadzenie parkingu nie upłynęło 6 lat. Upłynęło natomiast 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu przez Podatniczkę i męża. W związku z powyższym Podatniczka zwróciła się z pytaniem, czy przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu w zakresie dotyczącym działki wykorzystywanej na prowadzenie parkingu strzeżonego (działalność opodatkowana w formie karty podatkowej) stanowi przychód i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Podatniczka stwierdziła, iż jej zdaniem przychód uzyskany z tytułu zbycia powyższego prawa nie będzie opodatkowany tym podatkiem, ponieważ nie kwalifikuje się pod art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 roku, nr nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wg którego źródłem przychodu jest - między innymi - nie następujące w wykonaniu działalności gospodarczej odpłatne zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu dokonane przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, przy czym przepisu nie stosuje sie do składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat, ponieważ zbycie nastąpiło po upływie lat 5 od dnia nabycia.

Zdaniem Podatniczki przychód również nie będzie opodatkowany na podstawie art. 14 ust. 2 pkt. 1 w/w ustawy, wg którego przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi, składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł lub wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c, ponieważ działalność opodatkowana była w formie karty podatkowej, tj na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne a nie na podstawie ustawy z dnia 26 lica 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, które to przepisy w ogóle nie miały do Podatniczki zastosowania, w związku z czym sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu, który był wykorzystywany do działalności gospodarczej - opodatkowanej w formie karty podatkowej - nie może być opodatkowana na podstawie ustawy z dnia 26-07-1991r. Dodatkowym potwierdzeniem tegoż faktu jest - wg Podatniczki - to, iż w przypadku opodatkowania działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20-11-1998r. - sprzedaż składników majątku wykorzystywanych do działalności jest również opodatkowana na podstawie tej ustawy a nie ustawy z dnia 26-07-1991r. (zgodnie z art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Natomiast w regulacjach ustawy z dnia 28-11-1998r. odnoszących się do karty podatkowej brak jest przepisów dotyczących zbycia składników majątku wykorzystywanych do działalności opodatkowanej w tej formie, czy też odesłania do przepisów ustawy z dnia 26-07-1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo Podatniczka wskazuje, iż ewentualne opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia na podstawie w/w art. 14 ust. 2 pkt. 1 dotyczy zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, podczas gdy w przypadku podatników opodatkowanych w formie karty są oni - na podstawie art. 24 ustawy - zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg.

Zgodnie jednak ze słowniczkiem zawartym w art. 4 ustawy z dnia 20-11-1998r. za księgi uważa się księgi rachunkowe albo podatkową księgę przychodów i rozchodów prowadzone na zasadach określonych w odrębnych przepisach (a nie ewidencję czy wykaz środków trwałych). Z drugiej jednak strony przepisy nie nakładają na podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych (który to obowiązek mają podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów), czy też wykazu środków trwałych (dotyczy podatników opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym). Skoro zatem - jak prawidłowo wskazała Podatniczka - nie było obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych, środek nie mógł być w niej ujmowany, a w konsekwencji sprzedaż takiego środka (nie ujętego w ewidencji) nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt.1. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powyższego wynika, iż o tym, że przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego prawa nie będzie podlegał opodatkowaniu decyduje nie to, iż jako podatnik karty podatkowej nie miała obowiązku prowadzenia ksiąg, a fakt, iż użytkowanie wieczyste gruntu nie zostało ujęte w ewidencji (ani wykazie) środków trwałych, bo brak jest - wynikającego z przepisów - obowiązku prowadzenia takiej ewidencji (czy wykazu). Zatem stanowisko Podatniczki stwierdzające, iż przychód uzyskany z tytułu zbycia powyższego prawa nie będzie opodatkowany tym podatkiem, jest prawidłowe. Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj