Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
II-2/415/56/470/05/06
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/415/56/470/05/06
Data
2006.02.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
koszty uzyskania przychodów
opłata za studia


Pytanie podatnika
?Czy wydatki związane z nauką można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu??


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( t. jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r. , poz. 60 z poźn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani .... zam. .... NIP ....z dnia 06.11.2005r. ( data wpływu do tut. urzędu 16.12.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wydatków dot. podjęcia studiów a kosztem uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą od ....... w zakresie usług fizjoterapeutycznych . Rozpoczęła naukę w trybie zaocznym na Wydziale Lekarskim , Oddział Zdrowia publicznego , kierunek - Fizykoterapia Akademii Medycznej w Gdańsku.

Pytanie podatniczki: ? Czy wydatki związane z nauką w Akademii Medycznej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej ??

Stanowisko podatniczki: uważam , że w przedstawionej sytuacji zakres kształcenia jest zgodny z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej . Istniej związek między wydatkami poniesionymi na podwyższenie kwalifikacji , a wykonywaną działalnością . Pogłębienie wiedzy i podwyższenie kwalifikacji może przyczynić się do uzyskania przychodu poprzez zawieranie kontraktów i umów , oraz poszerzenie zakresu dotychczas świadczonych usług.

Zgodnie z treścią art. 22, ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. , Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków , które przesądzają o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Przyjmuje się zatem , iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością , których celem jest osiągnięcie , zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy przypadek poza wyraźnie wskazanym w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla osiągnięcia przychodu. Przesłanką negatywną zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest warunek , aby wydatek nie został ujęty w katalogu wydatków nieuznawanych w rozumieniu przepisów podatkowych za tego rodzaju koszt . W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych , ustawa przewiduje szeroki wykaz omawianych wydatków . Zauważyć należy , że jest to list zamknięta . Oznacza to, że wydatki wymienione w art. 23 wym. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie sa uznawane za koszty. Natomiast inne nie wymienione w art.23 wydatki mogą być uznane za koszt , o ile istniej związek przyczynowo-skutkowy.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych , do których zalicza sie wydatki na studia , nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem , a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zamiar osiągnięcia przychodu . Za wydatki uzasadnione racjonalnie i gospodarczo , których poniesienie może przyczynić sie do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza uznać należy wyłącznie wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędna w prowadzeniu działalności. Nadmienić należy jednak , iż na osobie która osiąga przychody z działalności gospodarczej , spoczywa ciężar wskazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami ( w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych ) a osiąganymi przychodami z tej działalności.

Wskazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Z zapisu § 17, ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) wynika, iz zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia , nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym , z uwzględnieniem zasad określonych w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedstawionym przez Panią stanie faktycznym , stwierdza Pani istnienie związku między wydatkami na podnoszenie kwalifikacji na studiach w Akademii Medycznej na Wydziale Lekarskim, Oddział Zdrowia Publicznego, kierunek - Fizykoterapia , a prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych, gdyż nabyta przez panią wiedza wpływa na jakość świadczonych usług. Tak więc w świetle powyższego może Pani wydatki z tytułu opłat za studia zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj