Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pucku
ZD/415-25/05/MDK
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-25/05/MDK
Data
2006.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Pucku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
najem
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
przychód
sprzedaż nieruchomości
wspólność
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychód ze sprzedaży stanowiącej współwłasność małżeńską #8722; nieruchomości, zabudowanej pawilonem handlowo-mieszkalnym (zakończenie budowy w roku 1996), nabytej w formie prawa użytkowania wieczystego w roku 1992, przekształconego następnie w roku 1999 w prawo własności, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych #8722; w sytuacji gdy, w oparciu o część mieszkalną tego budynku prowadzona była działalność gospodarcza zakresie wynajmu pokoi, zaś lokale w części handlowej budynku, były przedmiotem wynajmu?
Zdaniem podatnika przychód ze sprzedaży przedmiotowego pawilonu handlowo ? mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 25 listopada 2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii: Czy przychód ze sprzedaży stanowiącej współwłasność małżeńską #8722; nieruchomości, zabudowanej pawilonem handlowo-mieszkalnym (zakończenie budowy w roku 1996), nabytej w formie prawa użytkowania wieczystego w roku 1992, przekształconego następnie w roku 1999 w prawo własności, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych#8722; w sytuacji gdy, w oparciu o część mieszkalną tego budynku prowadzona była działalność gospodarcza zakresie wynajmu pokoi, zaś lokale w części handlowej budynku, były przedmiotem wynajmu #8722; stosownie do stanu prawnego na dzień 25.11.2005 r.,

stwierdza, że

stanowisko Pani, przedstawione w tym wniosku, w którym stwierdza Pani, iż jej zdaniem przychód ze sprzedaży wymienionej wyżej nieruchomości zabudowanej pawilonem handlowo-mieszkalnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych#8722; jest prawidłowe

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny

W dniu 25 listopada 2005r., wpłynął do tut. organu wniosek Państwa z dnia 23 listopada 2005r., o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania przychodu ze sprzedaży pawilonu handlowo- mieszkalnego.

W związku z faktem, iż wraz z mężem jesteście Państwo współwłaścicielami nieruchomości zabudowanej pawilonem handlowo-mieszkalnym będącej przedmiotem zapytania, zaś opodatkowanie zbycia nieruchomości następuje odrębnie u każdego z małżonków, w stosunku do małżonka zostanie wydane odrębne postanowienie interpretacyjne.

W roku 1992 nabyliście Państwo umownie, prawo wieczystego użytkowania gruntu, które następnie w 1999 r., przekształcone zostało w prawo własności w/w nieruchomości. W oparciu o dostarczony odpis z księgi wieczystej z dnia 13 października 2005r. stwierdzono, iż nabycie własności rzeczonej nieruchomości nastąpiło na podstawie decyzji Wójta Gminy z dnia 06 stycznia 1999r.

Jednocześnie, w czerwcu 1996r., zakończono prowadzoną na w/w nieruchomości budowę pawilonu handlowo#8722;mieszkalnego.

Wybudowany pawilon handlowo#8722;mieszkalny składa się z III kondygnacji (parter oraz dwa piętra). Na I i II kondygnacji zlokalizowano lokale użytkowe (część handlowa). Na kondygnacji III, znajdują się lokale mieszkalne (część mieszkalna).

Lokale użytkowe, zlokalizowane na I kondygnacji (część handlowa pawilonu), były od 1995r., wynajmowane, stanowiąc środki trwałe podlegające amortyzacji. Wynajmowano również lokal użytkowy na II kondygnacji (część handlowa pawilonu), jednakże lokal ten nie stanowił środka trwałego i nie był amortyzowany. Z tytułu uzyskiwanych dochodów z najmu w/w lokali użytkowych na parterze i pierwszym piętrze budynku, w latach 1995-2004 korzystała Pani z opodatkowania na zasadach ogólnych, zaś w roku 2005 - w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Lokale mieszkalne zlokalizowane na III kondygnacji budynku (część mieszkalna), od roku 1996 stanowiły podstawę prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu pokoi gościnnych (ta część budynku nie była amortyzowana). W/w działalność w latach 1996-2002 opodatkowana była w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, zaś w latach 2003-2004 ? na zasadach ogólnych. Po dokonaniu w dniu 31.08.2004r. likwidacji w/w działalności, od dnia 01 lipca 2005 r. do dnia 31 sierpnia 2005r. prowadziła Pani działalności gospodarczą w zakresie jadłodajni, jednakże miejscem jej prowadzenia nie była przedmiotowa nieruchomość.

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego postawiła Pani następujące pytanie: Czy przychód ze sprzedaży stanowiącej współwłasność małżeńską#8722; nieruchomości, zabudowanej pawilonem handlowo-mieszkalnym (zakończenie budowy w roku 1996), nabytej w formie prawa użytkowania wieczystego w roku 1992, przekształconego następnie w roku 1999 w prawo własności, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych#8722; w sytuacji, gdy, w oparciu o część mieszkalną tego budynku prowadzona była działalność gospodarcza zakresie wynajmu pokoi, zaś lokale w części handlowej budynku, były przedmiotem wynajmu?

W złożonym wniosku wyraziła Pani swoje stanowisko w sprawie stwierdzając, iż Pani zdaniem, przychód ze sprzedaży przedmiotowego pawilonu handlowo ? mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w oparciu o przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem, wg Pani opinii, zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym budynek został wybudowany i oddany do użytku.

2. Stan prawny

W związku z tym, iż przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), dalej: ustawa #8722; nie definiują pojęcia nieruchomości, pojęcie to należy odczytywać stosownie do regulacji art.46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 #8722; Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) dalej; k.c., w myśl której #8722; nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Natomiast w myśl art. 48 k.c., z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. Z powyższego wynika, zatem, iż co do zasady budynek wzniesiony na gruncie stanowi jego część składową i nie stanowi odrębnego od gruntu przedmiotu własności, chyba, że stanowi o tym w sposób wyraźny przepis prawa. Taka wyjątkowa sytuacja ma miejsce np. w przypadku zbywania prawa użytkowania wieczystego wraz ze zbudowanym na gruncie będącym przedmiotem tego prawa budynkiem, który stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 235 § 1 k.c.). Natomiast w przypadku wybudowania budynku na gruncie stanowiącym własność budującego, budynek ten stanowi część składową tego gruntu.

Nabycie własności nieruchomości będącej przedmiotem użytkowania wieczystego, nastąpiło w oparciu o przepisy ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. Nr 123, poz. 781 z późn. zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 2 tej ustawy decyzję w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wydawał właściwy organ, do którego wpłynął wniosek o dokonanie takiego przekształcenia. Decyzja ta stanowiła podstawę wpisu w księdze wieczystej.

W treści art. 10 ust. 1 ustawy, ustawodawca dokonał zasadniczego podziału źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, grupując je według podobnego charakteru.

Biorąc pod uwagę powyższe, wedle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem art.10 ust. 2 tej ustawy, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art.10 ust.1 pkt.8 lit. a)-c) ustawy - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 tego artykułu nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy, z zastrzeżeniem art.10 ust. 3 ustawy, nawet, jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat. Stosownie zaś do regulacji art.14 ust.2 pkt. 1 ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art.14 ust. 2c tej ustawy. W myśl zaś art.14 ust.2c ustawy, do przychodów wymienionych wyżej, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. W takich przypadkach przepis art. 28 ustawy stosuje się odpowiednio.

Natomiast stosownie do art. 10 ust 3 ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 tegoż artykułu, mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

3. Ocena prawna stanu faktycznego

W efekcie analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego sprawy w relacji do obowiązującego stanu prawnego, tut. organ stwierdził, iż stanowisko Pani, przedstawione we wniosku, w którym stwierdziła Pani, iż jej zdaniem wskazany w pytaniu przychód ze sprzedaży nieruchomości zabudowanej pawilonem handlowo#8722; mieszkalnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ? jest prawidłowe.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości we własność nastąpiło w roku 1999 (wybudowanie na rzeczonej nieruchomości pawilonu handlowo ? mieszkalnego nastąpiło w 1996 r.). Mając na uwadze powyższe, w dacie złożenia wniosku (i później) budynek handlowo#8722; mieszkalny będący przedmiotem niniejszej interpretacji nie stanowi odrębnego od gruntu przedmiotu własności, zaś przekształcenie użytkowania wieczystego we własność stanowi jedynie zmianę formy prawnej władania nieruchomością #8722; stąd za datę nabycia tej nieruchomości przyjąć należy datę uzyskania prawa użytkowania wieczystego nieruchomości (w tym przypadku jest to rok 1992), niezależnie od daty wybudowania na tymże gruncie pawilonu handlowo#8722;mieszkalnego.

Działalność gospodarcza (wynajem pokoi gościnnych, jadłodajnia), prowadzona była jedynie w zakresie części mieszkalnej pawilonu handlowo#8722;mieszkalnego (lata 1996#8722;2004), jednakże ta część budynku nie była amortyzowana (nie została ujęta w ewidencji środków trwałych).

Z kolei uzyskiwane od 1996 r. dochody, z wynajmu lokali zlokalizowanych w części handlowej, nie stanowiły dochodów z działalności gospodarczej, lecz dochody z tytułu najmu, o których mowa, w art.10 ust.1 pkt.6 ustawy (odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów).

Mając na uwadze powyższe tut. organ stwierdził, iż zbycie będącej przedmiotem niniejszej sprawy nieruchomości zabudowanej pawilonem handlowo- mieszkalnym podlega przepisom art.10 ust.1 pkt.8 lit. a), w związku z art.28 ustawy. Z uwagi, bowiem, na przedstawione wyżej okoliczności faktyczne i prawne, w sprawie niniejszej nie znajdują zastosowania przepisy art.10 ust.2 pkt. 3 w związku z art.14 ust.2 pkt.1 ustawy, z uwagi na nie występowanie przesłanek określonych w art.14 ust.2 pkt.1 ustawy (część mieszkalna budynku) oraz brak realizacji przesłanki z art. 10 ust.2 pkt.3 w związku z art. 14 ust.2 pkt.1 ustawy (część handlowa budynku).Wobec faktu zaś, iż od momentu nabycia przedmiotowej nieruchomości (rok 1992) do dnia udzielenia niniejszej interpretacji minęło 5 lat, zbycie jej, na dzień złożenia wniosku w sprawie udzielenia interpretacji, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze powyższe, tut. organ orzekł jak w sentencji niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj