Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
III-1/415-19/06
z 27 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/415-19/06
Data
2006.04.27



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
osoba samotnie wychowująca dzieci
podatek dochodowy od osób fizycznych
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy Podatnik może skorzystać z opodatkowania dochodów za 2005 rok w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących małoletnie dzieci?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 8, z 2005 r., poz. 60, z późn. zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22 marca 2006 roku uzupełnionego 21 kwietnia 2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej skorzystania z opodatkowania dochodów za 2005 rok w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących małoletnie dzieci

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w roku podatkowym 2005 pozostaje osobą samotną ? rozwiedziony (wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku Wydział II Cywilny Rodzinny z dnia 16.06.2004 r.) Orzeczeniem sądu wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi powierzono obojgu rodzicom z tym, że miejsce pobytu małoletnich ustalono przy matce. Kosztami utrzymania i wychowania małoletnich dzieci obciążono obojga rodziców w następujący sposób: - podatnikom ustalono udział w kwocie 900,-zł na rzecz każdego z małoletnich, łącznie 1.800 zł miesięcznie, - pozostałymi kosztami utrzymania i wychowania obciążono matką małoletnich dzieci. Jak wynika z treści zapytania poza regularnie płaconymi na rzecz dzieci alimentami podatnik regularnie się z nimi spotyka i kontaktuje a także wyjeżdża z dziećmi na wakacje oraz ponosi koszty związane z zakupem dla nich odzieży i innych drobnych rzeczy. Ponadto uczestniczy w ich życiu prywatnymi szkolnym pomimo, że z nimi nie zamieszkuje.

Według przedstawionego w niniejszej sprawie własnego stanowiska ? podatnik stwierdza, że z uwagi na uregulowanie art. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ma prawo jako ojciec samotnie wychowujący małoletnie dzieci do rozliczenia swoich dochodów za 2005 r. na zasadach preferencyjnych.

Stosownie do postanowień art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14, z 2000 r., poz. 176, z późn. zmian.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym dzieci małoletnie ? podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

Zgodnie zaś z przepisem art. 6 ust. 5 tej ustawy za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich. Przywołany powyżej stan prawny uregulowany w cyt. art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym zawiera katalog osób samotnie wychowujących dzieci, którego konstrukcja wskazuje, że zawarto tam generalnie dwie grupy osób stanu wolnego, przy czym jedną z nich można ocenić tylko na podstawie faktycznych okoliczności tzn. rodzic (opiekun prawny) stanu wolnego ? panna, kawaler, wdowa, wdowiec. Druga zaś grupa tych osób wymaga posiłkowania się sytuacją prawną danej osoby. Dotyczy to rodzica (opiekuna prawnego) stanu wolnego będącego osobą rozwiedzioną. Tę zaś okoliczność faktyczną ustala się na podstawie wyroku sądowego. Należy jednak stwierdzić, że w takiej sytuacji po stronie obojga małżonków (rodziców) występuje ten sam przymiot ? tzn. każde z rodziców jest stanu wolnego ? rozwódka, rozwodnik. Z istoty zaś pojęcia ? osobą samotnie wychowująca dzieci ? należy wywieść taki stan, w którym nie wystąpi konkurencja wspomnianych osób (rodziców). Brak uzasadnienia prawnego a w konsekwencji nie do przyjęcia w ocenie tut. Urzędu jest taka sytuacja w której z tego samego stanu faktycznego dwie osoby (oboje rozwiedzeni rodzice) wysnują wniosek, że każde z nich jest osobą samotnie wychowującą dzieci (korzystanie przez obojga rodziców z ulgi podatkowej). Wprawdzie jak wynika z załączonego do zapytania wyroku sądowego wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi córkami oraz koszty ich utrzymania i wychowania powierzono obojgu rodzicom jednak miejsce pobytu dzieci ustalono przy matce.

Zatem okoliczności faktyczne wynikające z wyroku sądowego w obowiązującym stanie prawnym w żadnym razie jak wykazano powyżej w momencie wydawania niniejszego postanowienia nie dają podstaw prawnych do rozstrzygnięcia, że to wyłącznie podatnik w 2005 roku jest osobą samotnie wychowującą małoletnie dzieci. Całkowicie bowiem nieznane są tut. Urzędowi faktyczne okoliczności świadczące o relacjach lub ich braku łączących w roku podatkowym 2005 matkę małoletnich dzieci w zakresie realizacji funkcji wychowawczych a przecież miejsce ich pobytu ustalono właśnie przy matce. Także dodatkowo przedstawione w zapytaniu relacje z dziećmi (kontakty, wspólne wakacje, uczestnictwo w życiu szkolnym i prywatnym, koszty zakupu odzieży i innych drobnych rzeczy) na tle sądowego orzeczenia w przywołanym powyżej obowiązującym stanie prawnym w tym zakresie nie przesądzają o możliwości wyłącznego skorzystania przez Pana z preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów za 2005 rok przewidzianego dla osób samotnie wychowujących małoletnie dziecko. Z tych względów tak jednoznacznie przedstawione przez Pana stanowisko zawarte w zapytaniu nie znajduje uzasadnienia w stanie prawnym tym bardziej, że w niniejszej sprawie tylko jedno z rozwiedzionych rodziców może skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania dochodów za 2005 r. (podatnik lub była małżonka).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj