Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-36/51116/06/PJ
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-36/51116/06/PJ
Data
2006.09.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
catering
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi


Pytanie podatnika
Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych usług cateringowych związanych z czynnościami opodatkowanymi ?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21.08.2006 r.

Z wniosku z dnia 21.08.2006r. (data wpływu do tut. organu 22.08.2006r.) wynika, że przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest produkcja filmowa własna lub na zamówienie. W związku z realizacją filmu zachodzi konieczność zapewnienia wyżywienia dla ekipy filmowej, za czym przemawiają m.in. względy organizacyjne - ograniczenie czasu przerw w pracy, oraz logistyczne - zdjęcia są kręcone niejednokrotnie w miejscach oddalonych od punktów gastronomicznych. W tym celu Spółka zamawia usługę cateringową, tj. usługę dostarczenia przygotowanych posiłków przez wyspecjalizowaną firmę.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik wystąpił z zapytaniem czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionych usług cateringowych związanych z czynnościami opodatkowanymi.

Podatnik wskazuje, że usługa cateringowa sklasyfikowana jest w grupowaniu PKWiU 55.5. Zdaniem Wnioskodawcy, usługi dostarczania posiłków do odbiorców zewnętrznych (cateringowe) są odmiennymi od usług gastronomicznych (klasyfikowanych wg. PKWiU do grupowania 55.3), w związku z tym nie obejmuje ich ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4,art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast w art. 88 w/w ustawy wskazano pewne ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 i pkt 4 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

- towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego;

- usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie,

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;

Ustawodawca nie definiuje pojęcia usług gastronomicznych, dlatego też zasadne jest przyjęcie klasyfikacji PKWiU, bowiem zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Usługi cateringowe jako ujęte wg klasyfikacji PKWiU do innego grupowania niż usługi gastronomiczne tj. 55.5 - usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych, nie są zatem objęte art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyżej powołane przepisy oraz przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, z którego wynika, iż Spółka w związku z działalnością opodatkowaną nabywa usługi cateringowe sklasyfikowane do grupowaniu PKWiU 55.5, należy stwierdzić iż Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tych usług, pod warunkiem jednak, że będą one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i jeśli poniesione w związku z nabyciem tych usług wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi. Udzielając powyższej interpretacji tutejszy urząd przyjął wskazaną przez podatnika klasyfikację PKWiU, natomiast organem właściwym do wydania opinii statystycznych w zakresie odpowiedniej klasyfikacji jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29.).

Niniejsza odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj