Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-124/06/JD
z 21 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-124/06/JD
Data
2006.07.21



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
błąd
faktura VAT
nota korygująca
obniżenie podatku należnego
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania faktur z błędami, a następnie wystawienie przez Podatnika not korygujących, ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika nr DF/GK-300/42/04/2006 z dnia 24.04.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wystawieniem noty korygującej, w świetle  ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, następca prawny poprzednika, otrzymał fakturę VAT zawierającą nazwę poprzednika, z jego numerem identyfikacji podatkowej NIP. Podatnik otrzymuje także faktury zawierające nazwisko prezesa firmy, z pominięciem nazwy oraz numeru identyfikacji podatkowej NIP nabywcy.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy w przypadku otrzymania faktur VAT  z w/wym. błędami, a następnie wystawieniem przez Podatnika not korygujących, ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach.

Zdaniem Podatnika, pomimo błędów w otrzymanych fakturach w danych identyfikacyjnych nabywcy (jednocześnie: nieprawidłowa nazwa nabywcy i błędny NIP lub jego brak), gdy znane są prawidłowe dane nabywcy, można je korygować wystawiając noty korygujące, co pozwala odliczyć podatek naliczony wykazany w fakturach pierwotnych.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Minister Finansów wydał na podstawie m.in. delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798), zwane dalej rozporządzeniem.

Stosownie do § 18 ust. 1 rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5 ? 12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

A zatem ? jak jednoznacznie wskazuje powołany wyżej przepis ? pomyłek w pozycjach faktury dotyczących jednostek miary, ilości, wartości, stosowanej stawki podatku itd. (tj. określonych w § 9 ust. 1 pkt 5 ? 12 rozporządzenia) nie można sprostować poprzez wystawienie noty korygującej, a jedynie może to uczynić wystawca pierwotnej faktury ? w drodze faktury korygującej.

Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej (§ 18 ust. 2 i 4 rozporządzenia).

W myśl § 9 ust. 1 cytowanego rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość  sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Przywołane przepisy nie wyłączają zatem możliwości skorygowania faktur co do nazwy nabywcy, jego adresu, czy też numeru identyfikacji podatkowej notą korygującą. Co więcej cytowany wyżej § 18 ust. 1 rozporządzenia daje prawo nabywcy do wystawienia noty korygującej wówczas, gdy pomyłka dotyczy jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą (poza wymienionymi w przepisie wyjątkami).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik - następca prawny poprzednika - otrzymał fakturę VAT zawierającą nazwę poprzednika, z jego numerem identyfikacji podatkowej NIP oraz faktury zawierające nazwisko prezesa firmy, z pominięciem nazwy oraz numeru identyfikacji podatkowej NIP nabywcy. Są to pomyłki określone w § 9 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia.

A zatem, mając na uwadze powyższe przepisy, należy stwierdzić, że Podatnik w przypadku otrzymania faktur VAT zawierających w/wym. błędne dane identyfikacyjne nabywcy, może je sprostować wystawiając noty korygujące, które wraz z kopiami powinien wysłać wystawcy w celu potwierdzenia.

Aby dokument uznać za notę korygującą musi on spełniać minimalne wymogi określone przepisami prawa. Z uwagi na przepis ust. 3 § 18 rozporządzenia nota korygująca powinna zawierać co najmniej:

  1. numer kolejny i datę jej wystawienia;
  2. imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej;
  3. dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w § 9 ust. 1 pkt 1 ? 3;
  4. wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej.

Nota korygująca wystawiona zgodnie z w/wym. regułami, z uwagi na zapis § 18 ust. 1 rozporządzenia, ma status faktury.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, na podstawie przepisów art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art.86 ust. 11 ustawy o VAT).

Przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia nie przewidują ograniczeń co do prawa do obniżenia kwoty podatku należnego w przypadku wystawienia noty korygującej, uzależniając to prawo od terminu akceptacji wystawionej noty.

Tym samym, jeśli zakupione towary lub usługi wykorzystane były do wykonywania czynności opodatkowanych, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w pierwotnej fakturze otrzymanej przez Podatnika, w terminach określonych w cytowanych wyżej przepisach.

Zaznaczyć jednak należy, iż konstrukcja prawna noty korygującej, o której mowa w § 18 rozporządzenia, przewiduje aby została ona przesłana wraz z kopią do wystawcy faktury pierwotnej, a wystawca faktury, jeżeli akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej.

Jednocześnie tut. Organ nadmienia, iż brak akceptacji ze strony wystawcy faktury, co do której nabywca wystawił notę może dać podstawę - w przedstawionym stanie faktycznym ? do twierdzenia, że faktura pierwotna nie dotyczyła Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj