Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF-III-415/24/06
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-415/24/06
Data
2006.10.10



Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
opłata wstępna
potrącalność kosztów
rata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy czynsz inicjalny oraz opłatę manipulacyjną zapłaconą w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, w związku z zawarciem umowy leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy, można rozliczyć w koszty działalności w okresie 48 miesięcy tj. po 1/48 w każdym miesiącu trwania umowy czy należy zaliczyć je jednorazowo w koszty uzyskania przychodu?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku z Pani wnioskiem złożonym w dniu 23.08.2006r., uzupełnionym w dniu 01.09.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym w dniu 23.08.2006r. piśmie, uzupełnionym w dniu 01.09.2006r., składa Pani zapytanie czy czynsz inicjalny oraz opłatę manipulacyjną zapłaconą w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego, w związku z zawarciem umowy leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy, można rozliczyć w koszty działalności w okresie 48 miesięcy tj. po 1/48 w każdym miesiącu trwania umowy.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe s.c., polegającej na sprzedaży towarów handlowych, w dniu 27.04.2005r. Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego z Europejskim Funduszem Leasingowym na leasing samochodu ciężarowego. Czas trwania umowy wynosi 48 miesięcy od daty przekazania sprzętu.Czynsz inicjalny oraz opłatę manipulacyjną Spółka zapłaciła w momencie podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego tj. w miesiącu kwietniu 2006r. w całości.Opłata ta jest opłatą jednorazową i dotyczy całego okresu trwania umowy.

W piśmie skierowanym do tut. Organu podatkowego w dniu 01.09.2006r. pisze Pani również, że zawarta umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to znaczy, że suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT jest większa od wartości początkowej przedmiotu leasingu.

Pani zdaniem czynsz oraz opłatę Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w czasie trwania całej umowy leasingowej tj. w okresie 48 miesięcy - w wysokości 1/48 poniesionych opłat w każdym miesiącu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wyjaśnia:

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.Natomiast zgodnie z art. 22 ust. 4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.Odstępstwo od tej zasady (polegające na potraceniu kosztów tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą) ma zastosowanie do podatników,. którzy prowadzą księgi rachunkowe (art.22 ust. 5 ustawy) oraz do tych podatników, którzy prowadzą księgi przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający stale w każdym roku podatkowym wyodrębnienie kosztów odnoszących ię tylko do danego roku podatkowego (art.22 ust. 6 ustawy). Z tym, że w przypadku poniesienia wydatku którego nie można bezpośrednio powiązać z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika - wydatek taki podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu z chwilą faktycznego poniesienia.

Zgodnie z art. 23b ust.1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2( jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym) , jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki: 1)została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz 2)suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Przyjmując, iż Spółka zawarła umowę leasingu spełniającą powyższe warunki oraz biorąc pod uwagę to, że wydatki z tytułu opłaty stanowią czynsz inicjalny w związku z zawartą umową leasingu nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami, utrudnione jest zatem ustalenie, w którym okresie podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potracenie takich kosztów. W świetle powyższego należy stwierdzić, iż skoro nie nie ma możliwości powiązania ww kosztów z konkretnymi przychodami wg zasad określonych w art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winna Pani zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia zgodnie z art. 22 ust. 5 zdanie drugie.

Wobec powyższego wyrażone przez Panią we wniosku stanowisko , że koszty te należy rozliczać w ciągu 48 miesięcy trwania umowy, jest nieprawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia zgodnie z Pani zapytaniem

Stosownie do treści art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. Organu Podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj