Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PB-RI-PDP/423-290/P/286/06/APM/107669
z 9 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PB-RI-PDP/423-290/P/286/06/APM/107669
Data
2006.10.09



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy zaliczać czy też nie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji od środków trwałych przekazanych Zakładowi przez Organ Założycielski i czy od powstałego w ten sposób dochodu należy zapłacić podatek dochodowy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) s t w i e r d z a m, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 05.07.2006 r. który wpłynął w dniu 07.07.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, tj. zaliczania, czy też nie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji od środków trwałych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 22.09.2006 r. organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniach: 02.10.2006r. oraz 04.10.2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa  stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

  1. stan faktyczny:

W zapytaniu o interpretację prawa podatkowego Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że Zakład nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów kosztów amortyzacji środków trwałych przekazanych Zakładowi w nieodpłatne użytkowanie przez Organ Założycielski. Dotyczy to pierwszego jak i bieżącego wyposażenia Zakładu. Przekazany Zakładowi majątek zaliczany jest na fundusz Założycielski Zakładu.

Zakład przejął środki trwałe w nieodpłatne użytkowanie po przekształceniu z jednostki budżetowej w samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991 r. Nr 91, poz. 408 ze zm.) art. 53 ust. 1 który brzmi: "Samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym (otrzymanym i zakupionym)".

Natomiast art. 56 ust. 2 ustawy stanowi, że "Fundusz założycielski zakładu stanowi wartość wydzielona zakładowi części mienia państwowego lub komunalnego lub mienia państwowej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych".

Majątek przejęty przez Zakład - jako publiczny zoz - od Organu Założycielskiego jest podstawowym wyposażeniem Zakładu w sprzęt i urządzenia medyczne pozwalające świadczyć usługi, od których Zakład odprowadza podatek dochodowy wynikający z nie uznawania za koszty podatkowe, kosztów amortyzacji od majątku zaliczonego do funduszu założycielskiego, do czego - dla przykładu_ nie są zobowiązane przedsiębiorstwa państwowe, mimo wyposażenia ich w Majątek przez Skarb Państwa.

  1. zapytanie Podatnika:

Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy zaliczać czy też nie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji od środków trwałych przekazanych Zakładowi przez Organ Założycielski i czy od powstałego w ten sposób dochodu należy zapłacić podatek dochodowy.

c)stanowisko Podatnika:

Zdaniem Wnioskodawcy amortyzacja od środków trwałych zaliczonych do funduszu założycielskiego powinna być zaliczana do kosztów podatkowych.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

W świetle przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wyjaśniam, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Przepis art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 1991 r. Nr 91, poz. 408 ze zm.) stanowi, iż fundusz założycielski zakładu stanowi wartość wydzielonej zakładowi część mienia państwowego lub komunalnego lub mienia publicznej uczelni medycznej albo publicznej albo publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych.

W świetle przepisu art. 57 ww. ustawy o zakładach opieki zdrowotnej fundusz założycielski samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej zwiększają, przekazane z budżetu państwa, dotacje na inwestycje i zakup wysoko specjalistycznego sprzętu i aparatury, dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na cele rozwojowe zakładu oraz dary mające charakter majątku trwałego lub przeznaczone na cele rozwojowe.

Zgodnie art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność i współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.inne przedmioty

o przewidywanym okresie używanym dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast w myśl art. 16 ust. 1 pkt. 63 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:

a)nabytych nieodpłatnie, jeżeli:

-nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, lub

-dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub

-nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku,

b)jeżeli przed dniem 1 stycznia 1995 r. zostały nabyte lecz nie zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,

c)oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania,

d)nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Z analizy powyższych przepisów wynika, że Wnioskodawca _- samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej - wartości środków trwałych otrzymanych od organu założycielskiego nie zalicza do przychodów podatkowych - stosownie do treści ww. art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego odnośnie odpisów amortyzacyjnych będzie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 63 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne od środków trwałych otrzymanych od organu założycielskiego w nieodpłatny zarząd nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując w świetle powołanych wyżej przepisów stanowisko podatnika, iż amortyzacja od środków trwałych zaliczonych do funduszu założycielskiego powinna być zaliczana do kosztów podatkowych - jest nieprawidłowe.

Odpowiedź na pozostałe pytania zostanie udzielona w odrębnych postanowieniach.

Niniejsze postanowienie na podstawie art. 143 ustawy Ordynacja podatkowa, zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj