Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kluczborku
PDF-III-415/20/06
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-III-415/20/06
Data
2006.10.10


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Kluczborku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
informacja podatkowa
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody z innych źródeł
spółdzielnie mieszkaniowe
stolarka okienna
zwrot nakładów
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
Czy wypłacany przez Jednostkę zwrot części nakładów poniesionych przez członków Spółdzielni i osób niebędących członkami Spółdzielni na wymianę stolarki okiennej stanowi dla w/w przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy Spółdzielnia ma obowiązek sporządzić dla nich informację PIT-8C?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) w związku wnioskiem Jednostki złożonym w dniu 14.07.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowego od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznaje stanowisko przedstawione przez Jednostkę we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego stosownie do swojej właściwości na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W złożonym w dniu 14.07.2006r. wniosku Jednostka składa zapytanie czy wypłacany przez Jednostkę zwrot części nakładów poniesionych przez członków Spółdzielni i osób niebędących członkami Spółdzielni na wymianę stolarki okiennej stanowi dla w/w przychód z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy Spółdzielnia ma obowiązek sporządzić dla nich informację PIT-8C.

Z przedstawionego przez Jednostkę stanu faktycznego wynika, że członkowie Spółdzielni oraz osoby niebędące członkami, na własny koszt wymieniają stolarkę okienną (okna i montaż), a następnie składają do Spółdzielni wniosek (wraz z kopią faktury VAT dokumentującą fakt jej wymiany) o zwrot części poniesionych kosztów.

Na podstawie wewnętrznego regulaminu tworzenia i finansowania wydatków z funduszu remontowego, Spółdzielnia zwraca część wydatków w roku następnym po dokonaniu wymiany poprzez zarachowanie ich na poczet opłat eksploatacyjnych i obciążenie funduszu remontowego.

Zdaniem Jednostki, na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zmianami), Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Obowiązek świadczenia na ten fundusz dotyczy członków spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje własnościowe prawo do lokali. Oznacza to, że fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej tworzony jest z wpłat ich członków i innych osób niebędących członkami spółdzielni.

Dlatego w omawianym stanie faktycznym Zarząd Spółdzielni uważa, że dokonywany częściowy zwrot (refundacja) uprzednio poniesionych nakładów na wymianę stolarki okiennej przez członków Spółdzielni oraz osób niebędących członkami Spółdzielni nie powoduje po stronie tych osób przysporzenia majątkowego,będącego przychodem z innych źródeł i w takim przypadku Spółdzielnia nie ma obowiązku sporządzania za rok podatkowy informacji PIT-8C.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku wyjaśnia:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami),opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Generalnie dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Przychodami w myśl art. 11 cytowanej ustawy są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Rodzaje przychodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostały enumeratywnie wymienione w art. 10 ust. 1 cytowanej ustawy.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Powołane wyżej przepisy wskazują, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega dochód, uzyskiwany w wyniku określonych czynności faktycznych i prawnych, w następstwie których mamy do czynienia z przyrostem mienia, osiągniętym przysporzeniem majątkowym.Tak więc podstawą uzyskiwania przychodów z innych źródeł mogą być tylko takie czynności, w wyniku których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe.

Zatem w świetle wyżej cytowanych przepisów wypłacone przez Spółdzielnię Mieszkaniową lokatorom kwoty, będące w istocie częściowym zwrotem poniesionych przez nich uprzednio nakładów związanych z wymianą stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych, nie powodują powstania po stronie tych osób przysporzenia majątkowego a więc nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.Z tych względów przedmiotowe wypłaty nie mieszczą się w pojęciu przychodu z innych źródeł określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym.

Wobec tego Spółdzielnia nie ma obowiązku jako płatnik pobrania zaliczki na podatek dochodowy i nie ma również obowiązku sporządzenia informacji o przychodach z innych źródeł (PIT-8C), ponieważ zgodnie z art. 42a przywołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nałożył obowiązek sporządzania informacji PIT-8C jedynie na osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarcza, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art.52, art.52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

Wobec powyższego stwierdza się, że wyrażone przez Jednostkę we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznacza się, iż niniejsza interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia zgodnie z zapytaniem Jednostki.

Stosownie do treści art. 14 b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. Organu Podatkowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie na postanowienie organu podatkowego zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 w/w ustawy powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające do żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj