Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-67/06/MAS
z 23 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-67/06/MAS
Data
2006.05.23



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
eksport towarów
import towarów
nabycie prawa
zakup towarów


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii określenia charakteru wykonywanych czynności polegajacych na nabyciu towarów handlowych od firmy koreańskiej.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art.216, art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.02.2006 r. (data wpływu do Urzędu 07.03.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


stwierdza, że wyrażone we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 23.02.2006 r., Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii określenia charakteru wykonywanych czynności polegających na nabyciu towarów handlowych od firmy koreańskiej.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonuje zakupów towarów handlowych od firmy koreańskiej, za które dokonuje płatności również do Korei. Towar faktycznie przychodzi z Holandii, Spółka zaś nie ponosi żadnych wydatków związanych z transportem czy ubezpieczeniem. Spółka nie dokonuje także odprawy celnej towarów. Będące w posiadaniu Strony dokumenty w postaci faktur wskazują, iż firma koreańska nie jest zarejestrowanym na terenie Holandii podatnikiem podatku od wartości dodanej, nie posiada również na terenie Holandii przedstawiciela podatkowego, na fakturach bowiem figurują dane koreańskie.

W przedmiotowej sprawie Spółka przedstawia stanowisko, iż nabycie towarów w opisany sposób nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów jak również nie jest importem.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko podatnika w tej sprawie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Jak wynika ze stanu faktycznego, towar znajduje się w wolnym obrocie w jednym z państw członkowskich, posiada więc status wspólnotowego, Spółka nie dokonuje wprowadzenia towaru na obszar Wspólnoty, nie dochodzi w tym przypadku zatem do importu towarów przez Stronę.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Stosownie do ust. 2 pkt 2 tego artykułu jednym z warunków, od którego uzależnione zostało stosowanie ww. przepisu jest dokonywanie dostawy przez podatnika, o którym mowa w art. 15 lub podatnika podatku od wartości dodanej.

Z uwagi na wskazane w fakturze dane koreańskie dostawcy przyjąć należy, iż nie jest on podatnikiem podatku od wartości dodanej, co z kolei oznacza, że nie dochodzi w tym przypadku do wewnątrzwspólnotowego nabycia przez Stronę na terytorium Polski.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu postanowił jak w rozstrzygnięciu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj