Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-79/06/AG
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-79/06/AG
Data
2006.06.22


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
miejsce postojowe
przeniesienie prawa własności
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na ustanowieniu odrębnej własności dla udziału w garażu podziemnym (miejsce postojowe ) budynku mieszkalnego.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.03.2006r. (data wpływu do Urzędu 30.03.2006r.) w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe


U z a s a d n i e n i e


Wnioskiem z dnia 27.03.2006r., uzupełnionym w dniu 10.05.2006r. i w dniu 07.06.2006r., Spółdzielnia wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na ustanowieniu odrębnej własności dla udziału w garażu podziemnym (miejsce postojowe) budynku mieszkalnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia posiada w swoich zasobach stanowiska postojowe usytuowane w podziemnych garażach wielorodzinnych budynków mieszkalnych, które wybudowano między innymi w 2003r. Budynki te zostały wprowadzone w ewidencji środków trwałych Spółdzielni. W trakcie ich budowy Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu ponoszonych wydatków, ponieważ do 01.05.2004r. działalność Spółdzielni Mieszkaniowych nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Obecnie Spółdzielnia planuje ustanowienie odrębnej własności poszczególnych stanowisk postojowych na rzecz swoich członków .
Zdaniem wnioskodawcy czynność polegająca na ustanowieniu odrębnej własności stanowiska postojowego przed upływem 5 lat od zakończenia budowy obiektu korzysta ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5).

Z powołanego przepisu wynika, że ustanowienie odrębnej własności dla udziału w garażu podziemnym zostało zrównane - dla celów podatkowych - z prawem do rozporządzania tym stanowiskiem jak właściciel. Dlatego przeniesienie ww. prawa do stanowiska postojowego w drodze sprzedaży należy traktować jako dostawę towaru.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez budynki używane w myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 i ust.6 ww. ustawy, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Zwolnienie to nie dotyczy budynków, budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków; użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem dostawa obiektów używanych, w tym przypadku miejsc postojowych, korzysta ze zwolnienia od podatku, pod warunkiem spełnienia przesłanek określonych w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 i 6. Natomiast nie spełnienie tych przesłanek skutkuje opodatkowaniem tej dostawy podstawową stawką VAT - 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jeden z budynków , w którym znajduje się garaż wielostanowiskowy, został wybudowany w 2003r., a zatem ustanowienie odrębnej własności stanowiska postojowego nie korzysta ze zwolnienia od podatku, ponieważ nie upłynęło 5 lat od końca roku w którym zakończono budowę tego obiektu.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj