Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-11/06/II
z 11 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-11/06/II
Data
2006.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
darowizna
korekta podatku
nabycie przedsiębiorstwa
nabywca
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy po przekazaniu w formie darowizny przedsiębiorstwa istnieje konieczność dokonania korekty odliczonego podatku od towarów i usług od nabytych środków trwałych, wyposażenia i zapasu materiałów i towarów?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 19.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie korygowania odliczonego podatku od towarów i usług od nabytych środków trwałych, wyposażenia, zapasu materiałów i towarów po przekazaniu przedsiębiorstwa w formie darowizny,

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Dnia 19.01.2006 r. Podatnik działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) wniósł o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca wskazał, iż od 1983 r. prowadzi działalność gospodarczą - dokonując, w przeważającej części sprzedaży eksportowej oraz dostaw wewnątrzwspólnotowych. Ponadto wskazał, iż dla celów podatkowych prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów oraz niezbędne ewidencje.

Podatnik w kwietniu 2006 r. zamierza przekazać córce w formie darowizny  zorganizowaną działalność gospodarczą wraz z aktywami i pasywami. Wnioskodawca wskazuje, iż w aktywach przedsiębiorstwa znajdują się grunty, nieruchomości i maszyny produkcyjne i wyposażenie, w majątku obrotowym zapas magazynowy i należności. Ponadto występują zobowiązania wynikające z odroczonych terminów płatności za dostarczone materiały.

Wątpliwość Podatnika budzi kwestia, czy po przekazaniu córce w formie darowizny przedsiębiorstwa istnieje konieczność dokonania korekty odliczonego podatku od towarów i usług od nabytych środków trwałych, wyposażenia i zapasu materiałów i towarów.

Zdaniem Podatnika, po przekazaniu córce w formie darowizny aktywów trwałych i obrotowych wchodzących w skład darowanego przedsiębiorstwa, nie jest On zobligowany do dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku od towarów i usług.

Podatnik argumentując własne stanowisko wskazał, iż w chwili nabywania środków trwałych, wyposażenia i zapasów wykazanych w majątku obrotowym, miał zamiar wykorzystywać je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej , w związku z czym na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - odliczył podatek naliczony.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika zważył co następuje:

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwestia odliczania oraz korygowania podatku naliczonego od nabytych towarów i usług wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje została uregulowana w dziale IX, Rozdziale 2 - "Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego" ustawy.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 - 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 - 6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Stosownie zaś do treści art. 91 ust. 2 ustawy w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000,00 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000,00 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 91 ust. 3 - 8 ustawy, korekty o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. (ust. 1).

W przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów, o których mowa w ust.2, uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty. (ust. 4).

Korekta po sprzedaży, o której mowa w ust. 4, powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż. (ust. 5).

W przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru związane jest z czynnościami opodatkowanymi,
  2. zwolnione lub nie podlegały opodatkowaniu - do obliczenia korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi lub niepodlegającymi opodatkowaniu. (ust. 6).

Przepisy ust. 1 - 5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. (ust. 7).

Korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.(ust.8).

W myśl ust. 9 w/cyt. art., w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta określona w ust. 1 - 8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Z uwagi na fakt, iż ustawa nie definiuje pojęcia "przedsiębiorstwo" należy odwołać się do przepisu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r, Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawa nie definiuje również pojęcia "zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans". Przedmiotowa definicja znajduje się w art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), zgodnie z którą oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Z kolei pojęcie "zbycie przedsiębiorstwa" rozumieć należy w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, bowiem zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności (np. sprzedaż, zamiana, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego), w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel.

Z wyżej wskazanych przepisów prawnych wynika, iż podatnicy, którzy nabywają towary i usługi (w tym również towary lub usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych, z wyłączeniem tych których wartość początkowa nie przekracza 15.000,00 zł oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji), które wykorzystują do wykonywania jednocześnie:

  • czynności, w związku z którymi przysługuje im prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz
  • czynności w związku z którymi takie prawo nie przysługuje,

  • a co do których nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części podatku naliczonego związanego z czynnościami w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, zobowiązani zostali - po zakończeniu roku - do dokonania korekty odliczonego podatku od towarów i usług.

Jednocześnie ustawodawca zwolnił z obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego podatników, którzy dokonali zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1. Do dokonania korekty określonej w art. 91 ust. 1 - 8 jest zobowiązany bowiem odpowiednio nabywca przedsiębiorstwa lub nabywca zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

A zatem, zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika - zbywcę. Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy - obowiązek dokonywania stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa - w zakresie podatku naliczonego, który został częściowo odliczony przez zbywcę w oparciu o wyliczoną przez niego proporcję sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem, czy też gdy zmianie uległo przeznaczenie towaru, od którego podatek został odliczony lub nieodliczony w całości.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę w piśmie z dnia 19.01.2006 r. wynika, iż Podatnik zamierza przekazać  córce - w formie darowizny - cały zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Zatem, w świetle wyżej przedstawionego stanu faktycznego i prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażone w piśmie z dnia 19.01.2006 r., uzupełnione pismem z dnia 06.02.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj