Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-90-3/06
z 20 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-90-3/06
Data
2006.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa towarów
podatek od towarów i usług
przemieszczanie towarów
stawki podatku
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować czynność wywozu z Polski wyprodukowanych i nabytych przez podatnika w Polsce artykułów dekoracyjnych, sprzedawanych następnie na targowiskach osobom indywidualnym na terenie Niemiec ?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zmian.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.06.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości stawki podatku VAT od czynności wywozu z Polski artykułów dekoracyjnych wyprodukowanych lub nabytych przez podatnika w Polsce i sprzedawanych na targowiskach osobom indywidualnym na terenie Niemiec - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 21.06.2006r., uzupełnionym pismem z dnia 24.07.2006r., Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi Firmę Produkcyjno-Handlową Export-Import i jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją i sprzedażą artykułów dekoracyjnych. W kwietniu 2006r. uzyskał nr podatkowy ....................... do odprowadzania podatku VAT na terenie Niemiec oraz zezwolenie na handel obwoźny artykułami dekoracyjnymi na terenie ww. państwa. Podatnik wywozi z Polski wyprodukowane i nabyte przez niego w Polsce artykuły dekoracyjne, które następnie sprzedaje na targowiskach osobom indywidualnym na terenie Niemiec. Uzyskany przychód wpisuje do wydanej przez niemiecki urząd ewidencji sprzedaży pod datą jego uzyskania w kwocie brutto, czyli wraz z 16% podatkiem VAT. Na podstawie powyższego dokumentu jest zobowiązany do kwartalnego odprowadzania podatku VAT w Niemczech.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jaką stawką podatku VAT należy opodatkować czynność wywozu z Polski wyprodukowanych i nabytych przez niego w Polsce artykułów dekoracyjnych, sprzedawanych następnie na targowiskach osobom indywidualnym na terenie Niemiec.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w oparciu o art.13 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług dokonuje on wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, którą jest także przemieszczenie towaru w ramach przedsiębiorstwa i powinien stosować stawkę podatku VAT w wysokości 0% mając prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia towaru na zasadach ogólnych. Jednocześnie jest zobowiązany ( co też robi) do odprowadzania podatku należnego w Niemczech według stawki obowiązującej na terenie tego kraju

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z art.13 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 z późn. zmian.) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust.2-8.

Przepis ust.1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju - art.13 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT.

W świetle art.13 ust.3 ww. ustawy za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art.15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Na podstawie przepisu art.41 ust.3 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art.42.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że :1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art.97 ust.10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art.99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - art.42 ust.1 ww. ustawy.

Zgodnie z art.42 ust.2 pkt 1 ustawy o VAT - warunki, o których mowa w ust.1 pkt 1, uznaje się za spełnione również wówczas, gdy nie są spełnione wymagania w zakresie nabywcy - w przypadkach, o których mowa w art.13 ust.2 pkt 3 i 4 tj. nabywca towarów jest: - podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;- podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym ( zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

Do czynności zrównanych z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów zalicza się również w pewnych przypadkach sam wywóz towarów do innego państwa członkowskiego nawet gdy towar nie zmienia właściciela.

Wynika to wprost z art.13 ust.3 ustawy o VAT, który określa, iż niekiedy z wewnątrznątrzwspólnotową dostawą mamy do czynienia także wtedy, gdy podatnik przemieszcza towary należące do swego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego. W takim przypadku w Polsce ma miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, natomiast w państwie, do którego przemieszczane są towary, występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Warunkiem dla zastosowania tego rozwiązania jest, aby przemieszczane towary zostały przez tego podatnika na terytorium państwa członkowskiego, z którego są przemieszczane :- wytworzone,- wydobyte,- nabyte,- nabyte w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia lub- zaimportowanei służyły czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Powyższy warunek oznacza, iż przemieszczenie traktowane będzie jako wewnątrzwspólnotowa dostawa tylko wtedy, gdy przemieszczane towary są własnością podatnika, który wszedł w ich posiadanie na terytorium Polski, skąd transportowane są do innego kraju członkowskiego UE i będą służyły mu do wykonywania czynności przez ten podmiot jako podatnika. Przemieszczenie ma być dokonywane przez podatnika, który prowadzi działalność w innym państwie członkowskim.

Zatem dokonywane przez podatnika przemieszczenie towarów z terenu kraju na terytorium kraju Wspólnoty ( Niemcy) spełnia dyspozycję art.13 ust.3 ww. ustawy i należy uznać je za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Od sprzedaży tak przemieszczonych towarów sprzedawanych dalej przez podatnika na terytorium państwa członkowskiego UE nakładany jest podatek według reguł i stawek obowiązujących w danym kraju członkowskim. Dotyczy to również sposobu udokumentowania tej sprzedaży oraz rejestracji w urzędach fiskalnych.

W związku z powyższym, stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj