Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-005/223/TŁ/06
z 22 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-005/223/TŁ/06
Data
2006.09.22



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%


Słowa kluczowe
koszt
spedycja międzynarodowa
stawki podatku
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jakie stawki podatku VAT należy wykazywać przy sprzedaży usług spedycyjnych - frach drogowy międzynarodowy, fracht drogowy wewnątrzwspólnotowy, fracht drogowy krajowy?


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, udzieloną postanowieniem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z 8 sierpnia 2006r., Nr PP/443-76-1/06w zakresie podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Pismem z 15 maja 2006r. (uzupełnionym pismem z 4 lipca 2006r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, stosownie do art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Podatnik zajmuje się spedycją międzynarodową. Koszty transportu z krajów spoza Wspólnoty dzieli w następujący sposób:

  • fracht drogowy międzynarodowy (z miejsca odbioru do granicy Wspólnoty) - 0% stawka podatku VAT,
  • fracht drogowy wewnątrzwspólnotowy (z granicy Wspólnoty do miejsca odprawy celnej) - 0% stawka podatku VAT,
  • fracht drogowy krajowy (od miejsca odprawy celnej do miejsca rozładunku) - podstawowa stawka podatku VAT (22%).

Spółka ma wątpliwości, czy powyższy sposób jest prawidłowy.

Postanowieniem z 8 sierpnia 2006r., Nr PP/443-76-1/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stwierdzono, że z uwagi na to, iż przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się także usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej - to miejsce ich świadczenia należy określać według tych samych zasad, które obowiązują dla transportu międzynarodowego, wyrażonych w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). Miejscem świadczenia usługi spedycji międzynarodowej będzie zatem - zdaniem organu pierwszej instancji - miejsce gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości. Stawka preferencyjna (0%) ma zastosowanie do części usługi dotyczącej odcinka krajowego, a w pozostałej części nie podlega opodatkowaniu w Polsce.



Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego, z zastrzeżeniem, iż dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku konieczne jest posiadanie przez podatnika odpowiednich dokumentów wymienionych w art. 83 ust. 5 ustawy. Usługami transportu międzynarodowego,o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT są również - w myśl art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy - usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związanez usługami, o których mowa w pkt 1 i 2, tj. usługami przewozu towarów i osób.
Jednak zdaniem tut. organu, zaliczenie przez ustawodawcę usług spedycji międzynarodowej do usług transportu międzynarodowego dla potrzeb stosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług (0%) na podstawie powołanego wyżej przepisu, nie powoduje, że zmienia się charakter tej usługi, tzn. iż stają się one usługami transportowymi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem, ustalając zasady opodatkowania tym podatkiem usług spedycji międzynarodowej, nie należy odwoływać się do regulacji odnoszących się do usług transportowych.

Dla określenia miejsca świadczenia w przypadku usługi spedycji międzynarodowej zastosowanie znajdzie ogólna reguła, wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca powadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6i art. 28.

W związku z powyższym, Spółka ma prawo do zastosowania stawki 0% do całej wartości usługi spedycji międzynarodowej, pod warunkiem, iż przed sporządzeniem deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z jej tytułu, posiada dokumenty, o których mowa w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT.

W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu postanowił, jakw sentencji.

Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj