Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
PP/443/33/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/33/06
Data
2006.10.23



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
ograniczenie zwrotu podatku
termin zwrotu
zabezpieczenie majątkowe
zaliczka
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości i w jakim terminie przysługuje zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz dostawie towarów wraz z montażem poza terytorium kraju ?


Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że w m-cu maju 2006r. tytułem przedpłaty dokonanej przez kontrahenta francuskiego podatniczka wystawiła fakturę VAT jako sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT. Kwotę sprzedaży wykazano w poz.21 deklaracji VAT-7 jako dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju. Ponadto w deklaracji VAT-7 wykazano wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.W deklaracji VAT-7 podatniczka ustaliła nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bezpośredniego na rachunek bankowy w terminie 60 dni .

Stanowisko zawarte we wniosku wskazuje, że wnioskodawcy przysługuje prawo do zwrotu w terminie 60 dni pełnej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym zadeklarowanej jako zwrot bezpośredni, gdyż ustalony limit nadwyżki do zwrotu obejmuje całą kwotę zwrotu.

Rozpatrując powyższe należy stwierdzić:
Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 z 2004r. z późn.zm.) przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

W myśl art.20 ust.3 ustawy VAT jeżeli przed dokonaniem dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy VAT w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zgodnie z przepisem art. 87 ust. 2 ustawy VAT, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika (...), w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika.

Na podstawie art. 87 ust. 3 ustawy VAT, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Zgodnie z art.87 ust. 3a ustawy VAT do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.
Jedynie w przypadku przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego, o którym mowa w art. 87 ust. 3a ustawy VAT, obrót z tego tytułu może zgodnie z tym przepisem być wliczony do obrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 3 tj. do limitu obrotu przy wyliczaniu kwoty różnicy podatku podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni, zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy.

Podatnik ma również prawo na podstawie art.86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art.86 ust.1 ustawy VAT, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zgodnie z art.87 ust.2 ustawy VAT, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (...).
Na podstawie art.87 ust.3 ustawy VAT do obliczenia limitu do zwrotu bezpośredniego należy przyjąć tę dostawę towarów lub świadczenie usług dokonane poza terytorium kraju, dla której obowiązek podatkowy powstałby, gdyby dostawa towaru lub świadczenie usługi miało miejsce na terytorium kraju.

Przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT dla celów ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego każe traktować czynności wykonywane przez podatnika poza terytorium kraju tak, jakby były świadczone na terytorium kraju, właściwym będzie założenie, iż zasada ta będzie miała również zastosowanie przy wyznaczaniu kwoty limitującej zwrot w terminie sześćdziesięciodniowym. Dlatego do obliczeń należy przyjąć tę sprzedaż dokonaną poza terytorium kraju, dla której obowiązek podatkowy powstałby, gdyby dostawa towaru lub świadczenie usługi miało miejsce na terytorium kraju.

Jak podano we wniosku podatnikaczka nie dokonała w okresie rozliczeniowym sprzedaży opodatkowanej, dlatego - stosownie do art.87 ust.5 ustawy, na umotywowany wniosek podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej, przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego w terminie określonym w art.87 ust.4 ustawy VAT tj. w terminie 60 dni.

Zatem, uwzględniając stan faktyczny podany we wniosku, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i przy jednoczesnym nie uzyskiwaniu sprzedaży opodatkowanej oraz przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru - przysługuje zwrot bezpośredni na rachunek bankowy, w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji VAT-7, w wysokości nie przekraczającej limitu ustalonego zgodnie z art.87 ust.3 ustawy VAT pod warunkiem:- złożenia zabezpieczenia majątkowego, w którym mowa w art.87 ust.3a ustawy o VAT lub przedstawienia przed dniem złożenia rozliczenia stosownych dokumentów potwierdzających wewnątrzwspólnotową dostawę towarów - złożenia umotywowanego wniosku o którym stanowi art.87 ust.5 ustawy VAT.

W związku z powyższym uwzględniając stan faktyczny podany we wniosku oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego uznaje się stanowisko podane we wniosku jako prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj