Interpretacja Urzędu Celnego w Nowym Sączu
353000-RPA-911-14/06
z 24 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
353000-RPA-911-14/06
Data
2006.10.24



Autor
Urząd Celny w Nowym Sączu


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
olej smarowy
podatek akcyzowy
zwolnienie z podatku akcyzowego


Pytanie podatnika
Czy zakup a następnie sprzedaż towar o nazwie dwucyklopentadien klasyfikowany wg Podatnika pod symbolem PKWiU 24.14.12-15.43 oraz posiadający kod CN 29021980 będzie obciążony podatkiem akcyzowym?


Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustaw z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 16 maja 2005 roku oraz jego uzupełnienia z dnia 9 czerwca 2005 roku. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 16 maja 2005 roku oraz jego uzupełnienia z dnia 9 czerwca 2005 roku. Podatnik zwrócił się z zapytaniem: "czy zakup a następnie sprzedaż towar o nazwie dwucyklopentadien klasyfikowany wg Podatnika pod symbolem PKWiU 24.14.12-15.43 oraz posiadający kod CN 29021980 będzie obciążony podatkiem akcyzowym". Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje zakup w jednym z krajów Wspólnoty Europejskiej towaru o nazwie dwucyklopentadien. Towar ten następnie ma zamiar sprzedać firmie polskiej, która wyprodukuje z niego żywice. Według Podatnika towar ten jest klasyfikowany pod symbolem PKWiU 24.14.12-15.43 oraz posiadający kod CN 29021980 i zgodnie z klasyfikacją PKWiU należy do grupy: węglowodorów cyklicznych (29.14.12) i jest związkiem acyklicznym dwupierścienowym (24.14.12-15.4). Zdaniem Podatnika jeżeli towar ten nie jest wymieniony w ustawie o podatku akcyzowym, zarówno jego zakup w krajach Wspólnoty, jak i jego sprzedaż w kraju nie powinny być obciążone podatkiem akcyzowym.

Zgodnie art. 2 pkt 1 (Dział I - rozdział 1 - przepisy wstępne) ustawy z dnia 23 stycznia 2004 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 ze zmianami) użyte w ustawie określenia oznaczają : wyroby akcyzowe - "wyroby podlegające akcyzie określone w załączniku nr 1 do ustawy".Zdaniem tut. Organu Podatkowego jeżeli wyrób klasyfikowany pod symbolem PKWiU 24.14.12-15.43 oraz posiadający kod CN 29021980 nie jest wymieniony w załączniku Nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym to należy rozumieć, że wyrób ten nie jest wyrobem akcyzowym i nie jest on obciążony podatkiem akcyzowym w kraju z tytułu nabycia wewnątrzwpólnotowego jak też z tytułu jego sprzedaży w kraju o ile w/w towar nie będzie przeznaczony do użycia, oferowany na sprzedaż lub używany jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych bez względu na symbol PKWiU (zgodnie z poz. 6 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym). W związku z wątpliwościami Podatnika, iż niektóre firmy produkujące ten towar we Wspólnocie Europejskiej traktują go jako towar akcyzowy, inne zaś, w tych samych krajach nie obciążają go akcyzą - Naczelnik tut. Urzędu Celnego wyjaśnia iż nie może udzielać interpretacji przepisów które obowiązują w innych krajach Wspólnoty Europejskiej. W świetle powyższego nie można się zgodzić ze stanowiskiem Podatnika, że towar o kodzie PKWiU 24.14.12-15.43 oraz posiadający kod CN 29021980 można nabywać w krajach Wspólnoty Europejskiej, jak i dokonywać jego sprzedaży na terenie kraju bez akcyzy.
Biorąc powyższe pod uwagę postanowiłem jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie podjęcia niniejszego rozstrzygnięcia.Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj