Interpretacja Urzędu Celnego w Krakowie
351000-RPA-91103-20-2/06
z 7 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
351000-RPA-91103-20-2/06
Data
2006.09.07



Autor
Urząd Celny w Krakowie


Temat
Podatek akcyzowy


Słowa kluczowe
podatek akcyzowy
wyroby akcyzowe zharmonizowane


Pytanie podatnika
Czy w związku z obowiązkiem wynikającym z powołanego przepisu § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, ww. ewidencja ma być prowadzona dowolnie tj. ręcznie lub elektronicznie, bez zatwierdzania i opieczętowania przez Naczelnika Urzędu Celnego?


Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie działając na podstawie art.14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7 czerwca 2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego (data wpływu do tut. Urzędu: 08.06.2006 roku) - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w części dot. pytania drugiego jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 8 czerwca 2006 roku wpłynął do tut. Urzędu wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego. Z ww. pisma wynika, iż Spółka chce korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 i kodami CN 2710 19 71 do 27 19 99 na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jednolity: Dz. U. Nr 72 poz. 500 ze zmianami) po spełnieniu wszystkich niezbędnych warunków określonych przepisami prawa. Zakup olejów smarowych będzie odbywał się ze składu podatkowego w procedurze zawieszenia akcyzy, na podstawie administracyjnego dokumentu towarzyszącego. Drugie pytanie Spółki odnosi się do obowiązku wynikającego z § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 roku w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81 poz. 744 ze zmianami), tj. prowadzenia ewidencji administracyjnych dokumentów towarzyszących, na podstawie których Spółka otrzymuje wyroby akcyzowe zharmonizowane . Czy w związku z obowiązkiem wynikającym z powołanego przepisu § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, ww. ewidencja ma być prowadzona dowolnie tj. ręcznie lub elektronicznie, bez zatwierdzania i opieczętowania przez Naczelnika Urzędu Celnego?

Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, iż w myśl przepisu § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 roku w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (Dz. U. Nr 81 poz. 744 ze zmianami), prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany i niezarejestrowany handlowiec oraz podmioty upoważnione do nabywania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, prowadzą ewidencję administracyjnych dokumentów towarzyszących, na podstawie których otrzymują wyroby akcyzowe zharmonizowane. Zgodnie z definicją zawartą w § 13 ust. 2b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jednolity: Dz. U. Nr 72 poz. 500 ze zmianami), uprawnionym nabywcą, o którym mowa w § 13 ust. 2a powołanego rozporządzenia , jest podmiot dokonujący zakupu wyrobów, który:
1) zużywa wyroby do celów, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 6 powołanego rozporządzenia w sprawie zwolnień i złoży oświadczenie stwierdzające, że wyroby zostaną zużyte do celów objętych zwolnieniem;
2) dokonuje odsprzedaży wyrobów podmiotom, o których mowa w pkt 1.
W z związku z powołanymi powyżej przepisami oraz w związku z opisanym stanem faktycznym, należy stwierdzić, iż Spółka jest nabywcą wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie i jest obowiązana w myśl przepisu § 6 ust. 1 rozporządzenia w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, do prowadzenia ewidencji administracyjnych dokumentów towarzyszących, na podstawie których otrzymują wyroby akcyzowe zharmonizowane. Stosownie do przepisu § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, ewidencja, o której mowa w § 6 ust. 1 powołanego rozporządzenia , zawiera:
1) numer administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
2) dane wysyłającego wyroby akcyzowe zharmonizowane;
3) kod PKWiU oraz CN wyrobów i ich ilość;
4) środek transportu, którym dostarczono wyroby;
5) datę otrzymania administracyjnego dokumentu towarzyszącego;
6) informacje o ewentualnym zniszczeniu, uszkodzeniu lub zaginięciu administracyjnego dokumentu towarzyszącego.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż powołany przepis § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia, obliguje nabywcę wyrobów akcyzowych zharmonizowanych zwolnionych od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, do prowadzenia ewidencji administracyjnych dokumentów towarzyszących, na podstawie których otrzymują wyroby akcyzowe zharmonizowane. Ewidencja ta stosownie do przepisu § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia ma zwierać określone dane, jednakże przytoczone przepisy nie precyzują w jakiej formie i w jaki sposób należy prowadzić ww. ewidencję, jak również nie nakładają obowiązku zatwierdzenia i opieczętowania niniejszej ewidencji. Ponadto należy zauważyć, iż niezależnie od obowiązków wynikających z przepisu § 6 rozporządzenia w sprawie dokumentacji związanej z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny Spółka jeżeli chce korzystać ze zwolnienia na podstawie przepisu § 13 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia w sprawie zwolnień musi dopełnić wszystkich warunków określonych szczegółowo w przepisie § 13 ust. 2c cytowanego powyżej rozporządzenia. Nie spełnienie choćby jednego z warunków nie daje podstawy do zastosowania zwolnienia.

Końcowo Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji. Interpretacja jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy. Powyższa interpretacja traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Ponadto zgodnie z art.14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa, powyżej udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast stosownie do art.14b § 2 cyt. ustawy udzielona interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie określonym w art.14b § 5 ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj