Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZF/415-62/RBO/06
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-62/RBO/06
Data
2006.09.19



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
majątek wspólny małżonków
nabycie nieruchomości
podział majątku
podział majątku dorobkowego
rozwód
sprzedaż majątku


Pytanie podatnika
Kiedy nastapiło nabycie lokalu mieszkalnego w przypadku, jeżeli w wyniku podziału majątku współnego małżonków (rozwód), podatnik stał się właścicielem mieszkania i został zobowiązany do spłaty byłej małżonce połowy wartości mieszkania?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w czasie trwania związku małżeńskiego, podatnik w 1982 r. nabył wraz z małżonką na zasadzie wspólności majątkowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Na skutek rozwiązania małżeństwa w 1991 r., przeprowadzono w 2006 r. podział należącego do byłych małżonków majątku wspólnego, obejmującego własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Skutkiem dokonanej dystrybucji majątku wspólnego Wnioskującemu przypadło na wyłączność opisane wyżej prawo do lokalu wraz z wkładem budowlanym, udziałem członkowskim i prawami związanym. W zamian Podatnik zobowiązał się spłacić swojej byłej małżonce kwotę odpowiadającą równowartości połowy wartości rzeczonego prawa do lokalu. Obecnie Wnioskujący ma zamiar sprzedać wymienione prawo do lokalu.

Podatnik zwraca się z zapytaniem o wskazanie czasu, w którym nabył on rzeczone prawo do lokalu spółdzielczego.

Wnioskujący uważa, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nabył w 1982 r., z chwilą uznania Jego prawa przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej, a sama ugoda sądowa nie jest źródłem nabycia prawa, a stanowi tylko podział tego co małżonkowie nabyli w czasie trwania związku małżeńskiego. W związku z tym, ewentualna sprzedaż owego prawa do lokalu nie będzie stanowić źródła przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz 176 z późn. zm.).

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań – Nowe Miasto zważył, co następuje:

Zawarcie małżeństwa i nawiązanie wspólnoty małżeńskiej rodzi daleko idące konsekwencje także w odniesieniu do majątków należących do małżonków. Od tej chwili dotychczasowe ich majątki stają się niejako wspólną bazą ekonomiczną założonej rodziny, a dochody przez nich uzyskiwane w czasie trwania małżeństwa są także przeznaczone na te cele. Dochodzi więc do faktycznego pomieszania tych wartości majątkowych, a ich prawna przynależność do męża lub do żony nie ma w prawidłowo funkcjonującej rodzinie znaczenia. W związku z przedstawionym stanem faktycznym należy przyjąć, iż w omawianym przypadku, pomiędzy małżonkami powstał ex lege z chwilą zawarcia małżeństwa, ustawowy ustrój wspólności majątkowej. Ustrój wspólności ustawowej, w ujęciu ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9 poz 59 ze zm.), zakłada, że wspólność ta obejmuje tylko dorobek małżonków, majątek zaś jaki każdy z małżonków zgromadził przed zawarciem małżeństwa (oraz składniki majątkowe nabyte wprawdzie w czasie trwania małżeństwa, ale ze szczególnych źródeł, jak np. z darowizny), należy wyłącznie do niego. Taki majątek każdego z małżonków ustawa nazywa majątkiem odrębnym. W myśl art. 31 przytoczonej ustawy wspólność majątkowa małżonków obejmuje ich dorobek, stosownie zaś do art. 32 §1 dorobkiem są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Wyrażenie „przedmioty” ustawodawca użył tu nie w znaczeniu obiektów materialnych, lecz w sensie praw majątkowych, w skład przeto majątku wspólnego mogą wchodzić, poza prawami własności, takie prawa, jak użytkowanie wieczyste, spółdzielcze prawo do lokalu. Jako system, którego istnienie uzależnione jest od istnienia małżeństwa, wspólność ustawowa ustaje ex lege z chwilą ustania małżeństwa, zarówno na skutek śmierci jednego z małżonków, jak i na skutek orzeczenia sądu (rozwód, unieważnienie małżeństwa). Mimo ustania ustroju wspólności majątek, jakiego małżonkowie pod jego rządem się dorobili, pozostaje nadal ich majątkiem wspólnym. Charakter tego wspólnego majątku ulega jednak zmianie. W myśl mianowicie art 42 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego od chwili ustania wspólności majątkowej do majątku, który był nią objęty, stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Oznacza to, że majątek nie podlega już od tej chwili reżimowi współwłasności łącznej, lecz przepisom o współwłasności ułamkowej (art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.). W wyniku przeprowadzonego przekształcenia byli małżonkowie uzyskują udziały w majątku wspólnym jako całości oraz w poszczególnych składnikach tego majątku. Udziały te są, zgodnie z art. 43 §1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, równe. Z zaprezentowanego stanu faktycznego wynika, iż każdy z byłych małżonków nabył prawo do połowy udziału w majątku dorobkowym.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Z treści zacytowanego przepisu jednoznacznie wynika zasada powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest w szczególności odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Potoczne rozumienie pojęcia „nabycie” jest bardzo szerokie i oznacza każde przeniesienie na nabywcę własności rzeczy, tak w przypadku jednostronnej czynności, jak również umowy zobowiązującej do przeniesienia własności rzeczy. Ponieważ na skutek ustania małżeństwa zachodzi okoliczność uzyskania przez byłych małżonków statusu współwłaścicieli, stąd w przypadku podziału majątku wspólnego małżonków, nabyciem rzeczy w rozumieniu omawianego przepisu będzie przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków, jeżeli podział taki nie jest ekwiwalentny w naturze i towarzyszą mu spłaty lub dopłaty.

Za przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8, zgodnie z art. 19 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się przychody w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży, pomniejszone o koszty odpłatnego zbycia. Dodatkowo na uwagę zasługuje art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika, że przychodów określonych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 nie łączy się z przychodami z innych źródeł, a podatek ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Z uwagi na przytoczone powyżej argumenty zasadnym jest stwierdzić, iż prawo, które przypadło podatnikowi w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego było w połowie nabyte przez niego w dniu, w którym je uzyskano w czasie trwania małżeństwa, a w połowie w dniu, w którym między nim a jego małżonką zawarta został ugoda o podziale majątku dorobkowego. W związku z powyższym za datę nabycia nieruchomości, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku sprzedaży prawa majątkowego, które przypadło danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanego przez daną osobę prawa majątkowego w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli wartość otrzymanego przez byłego małżonka prawa, przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tego prawa, które przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, skutkiem podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, obejmującego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, Wnioskujący otrzymał całe rzeczone prawo, zobowiązując się do dokonania na rzecz byłej małżonki dopłaty w kwocie stanowiącej równowartość połowy wartości wymienionego prawa.

Podsumowując:
W istniejącej sytuacji należy przyjąć, że w dniu podziału majątku dorobkowego małżeńskiego (czyli 24 marca 2006 r.) Wnioskujący nabył w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpowiednią część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu odpowiadającą dopłacie i w tym zakresie zobligowany będzie do zapłacenia podatku wynikającego z art 28 ust. 1 i ust. 2.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj