Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PP-OIO/443-191/06/MKi/118924
z 2 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PP-OIO/443-191/06/MKi/118924
Data
2006.11.02



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
miejsce świadczenia usług
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik podatku od towarów i usług składający deklarację VAT-7 powinien dokonać odpowiedniego wpisu w rubryce 22 deklaracji, która dotyczy dostawy towarów oraz świadczenia usług na terenie kraju, opodatkowanych stawką 0%, czy też wpis ten powinien pojawić się rubryce 30 deklaracji, dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru również opodatkowanej stawką 0%? Podatnik dokonując wpisu zaznacza rozliczenie transakcji polegającej na usłudze cięcia części stalowych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.07.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 03.08.2006 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26.10.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 03.08.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje między innymi usługi cięcia części stalowych. Są to usługi na materiale powierzonym przez podmiot mający siedzibę we Francji. Po wykonaniu usługi cięcia części materiałów, części te są wywożone z terytorium kraju, a ich odbiór przez francuskich nabywców następuje we Francji.

Spółka w piśmie z dnia 26.10.2006 r. wyjaśniła, iż nabywca usługi cięcia części stalowych (kontrahent mający siedzibę we Francji) podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenie usługi oraz że towary, na których świadczono usługi zostały wywiezione poza terytorium kraju w terminie do 30 dni od wykonania na nich usługi.

Pytania Spółki:

Czy podatnik podatku od towarów i usług składający deklarację VAT-7 powinien dokonać odpowiedniego wpisu w rubryce 22 deklaracji, która dotyczy dostawy towarów oraz świadczenia usług na terenie kraju, opodatkowanych stawką 0%, czy też wpis ten powinien pojawić się rubryce 30 deklaracji, dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru również opodatkowanej stawką 0%? Podatnik dokonując wpisu zaznacza rozliczenie transakcji polegającej na usłudze cięcia części stalowych.

Stanowisko Spółki:

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133 ustawy. Art. 15 ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Wnioskodawca jest obowiązany do składania comiesięcznych deklaracji podatkowych.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy).

Zgodnie z art. 8 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Natomiast przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 13 ust. 2-8 ustawy. Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego (art. 13 ust. 3 ustawy). Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje również, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art. 97 ustawy (art. 13 ust. 7 ustawy).

Przyjmując, że usługa cięcia części stalowych jest usługą na terytorium kraju, to w deklaracji dla podatku od towarów i usług należy dokonać odpowiedniego wpisu w rubryce 22. Natomiast jeżeli przyjąć, że jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to zapisu należy dokonać w rubryce 30 deklaracji.

Należy zauważyć, że zarówno w przypadku zakwalifikowania usługi cięcia części stalowych jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jak i zakwalifikowania tej usługi jako usługi świadczonej na terytorium kraju stawka podatku VAT będzie nie zmieniona i wyniesie 0%. Chodzi jedynie o prawidłowe wypełnienie deklaracji dla podatku od towarów i usług.

Spółka stoi na stanowisku, że usługa cięcia części, których odbiór ma nastąpić na terytorium Francji powinna być zakwalifikowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, a tym samym wypełniając deklarację VAT-7 powinno się dokonać odpowiedniego zapisu w rubryce 30 deklaracji.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy na terytorium Polski usługi cięcia części stalowych z materiału powierzonego dla kontrahenta francuskiego.

W przypadku świadczenia usługi należy ustalić miejsce jej świadczenia (opodatkowania) w oparciu o przepisy art. 27 oraz art. 28 ustawy o VAT.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Jednakże ustawodawca dla szeregu usług określił inne miejsce świadczenia (opodatkowania).

Usługę cięcia części stalowych niewątpliwie należy uznać za usługę na ruchomym majątku rzeczowym.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone z zastrzeżeniem art. 28.

Zatem w myśl powyższych przepisów usługi na ruchomym majątku rzeczowym podlegają opodatkowaniu w kraju, w którym są faktycznie świadczone, jednakże pod warunkiem, że nie wystąpią okoliczności wymienione w art. 28 ustawy o VAT.

Stosownie do przepisu art. 28 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju (art. 28 ust. 8 ustawy o VAT).

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, iż usługi faktycznie świadczone były na terytorium kraju. Po wykonaniu usługi towary, na których świadczono usługi zostały wywiezione poza terytorium kraju w terminie do 30 dni od wykonania na nich usługi. Ponadto nabywca usługi (kontrahent mający siedzibę we Francji) podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym ma miejsce świadczenie usługi. Zatem przedmiotowe usługi cięcia części stalowych jako usługi na ruchomym majątku rzeczowym świadczone przez Spółkę powinny być opodatkowane zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o VAT. Tym samym przedmiotowa usługa świadczona przez Spółkę nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, lecz na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Stosownie do przepisów art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W art. 7 ustawy o VAT ustawodawca wskazał, że przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Reasumując należy stwierdzić, iż przedmiotowa usługa cięcia części stalowych nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, ponieważ nie nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania powierzonymi towarami jak właściciel, nie jest też usługą świadczoną na terytorium kraju, ponieważ miejsce opodatkowania przedmiotowej usługi znajduje się poza terytorium kraju. Jest to natomiast usługa na ruchomym majątku rzeczowym opodatkowana na terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 zamieszczonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185, poz. 1545), w części C, w poz. 21 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. Zatem Spółka przedmiotowe usługi cięcia części stalowych jako usługi na ruchomym majątku opodatkowane poza terytorium kraju powinna wykazać w deklaracji VAT – 7 w poz. 21.

Na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe.

Niniejsze postanowienie - na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj