Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chełmie
DD/406/44/06
z 13 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DD/406/44/06
Data
2006.10.13



Autor
Urząd Skarbowy w Chełmie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
obowiązek składania deklaracji
spadkobiercy
śmierć podatnika


Pytanie podatnika
Czy w przypadku nagłej śmierci podatnika w dniu 18.05.2006r., który prowadził działalność godpodarczą, jest brak obowiązku spadkobiercy rozliczenia i złożenia deklaracji PIT-5 oraz uiszczenia należności wynikających ze złożonych deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy za miesiace kwiecień i maj 2006 roku?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, oraz art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 lipca 2006 roku (data wpływu do tutejszego Urzędu: 13.07.2006 roku) Podatniczki o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej braku obowiązku spadkobiercy po śmierci podatnika prowadzącego działalność gospodarczą do rozliczenia i złożenia deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy oraz uiszczenia należności wynikających ze złożonych deklaracji PIT-5 za miesiące kwiecień i maj 2006 roku - postanawia uznać przedstawione stanowisko za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.07.2006 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 11.07.2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący braku obowiązku spadkobiercy do rozliczenia i złożenia deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy oraz uiszczenia należności wynikających ze złożonych deklaracji PIT-5 za miesiące kwiecień i maj 2006 roku.

Ze złożonego wniosku wynika, że mąż Podatniczki jako osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych zmarł nagle w dniu 18.05.2006 roku. Deklaracja na zaliczkę miesięczna na podatek dochodowy PIT-5 za miesiąc kwiecień została wysłana przez biuro rachunkowe po śmierci Podatnika, zaś za miesiąc maj 2006 roku Podatniczka jako spadkobierczyni dokonała rozliczenia i złożyła deklarację PIT-5 oraz uiściła należność wynikającą ze złożonych deklaracji. Wnioskodawczyni nie kontynuuje prowadzonej działalności.

Zapytanie dotyczy:
1.braku obowiązku sporządzenia i rozliczenia remanentu likwidacyjnego
2.braku obowiązku rozliczenia i złożenia deklaracji PIT-5 oraz uiszczenia należności wynikających ze złożonych deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy za miesiące kwiecień i maj 2006 roku.

Zdaniem Podatniczki nie miała ona obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego. Nie należało do jej obowiązków również rozliczenie uzyskanych w trakcie prowadzonej przez męża działalności dochodów, jak również składanie deklaracji PIT-5 za kwiecień i maj 2006 roku. Tym samym nie powinna płacić zobowiązań podatkowych wynikających ze złożonych deklaracji za te miesiące.

Po przeanalizowaniu przestawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje: Zgodnie z art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku, Nr 8 poz.60 z późn. zm.) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli, na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługuje prawo o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. Powyższe oznacza, że spadkobiercy przejmują wszelkie prawa i obowiązki majątkowe oraz prawa niemajątkowe, których sukcesję ustawodawca uzależnił od dalszego prowadzenia przez spadkobierców działalności gospodarczej. Przepisy Ordynacji podatkowej nie nakładają zatem na spadkobierców obowiązków niematerialnych np.: składania zeznań, deklaracji. Obowiązek składania deklaracji miesięcznej według ustalonego wzoru, wynikający z art. 44 ust. 3 a ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.) dotyczy wyłącznie podatników.Jednocześnie stosownie do postanowień art. 98 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz odpowiedzialności za długi spadkowe. Art. 924 i art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) stanowią, że spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, zaś spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia.

Zgodnie z art. 98 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa przepis § 1 stosuje się również do odpowiedzialności spadkobierców za:
1)zaległości podatkowe, w tym również za zaległości, o których mowa w art.52 § 1;
2)odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy;
3)pobrane, a niewypłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta;
4)niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie;
5)opłatę prolongacyjną;
6)koszty postępowania podatkowego;
7)koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku.

Zgodnie z uregulowaniami art.104 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty.

Jednocześnie w myśl art. 100 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy orzeka w odrębnych decyzjach o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców. W decyzji organ podatkowy określa wysokość zobowiązań spadkodawcy, o których mowa w art. 98 § 1 i 2 wyznaczając spadkobiercy 14 dniowy termin płatności liczony od dnia doręczenia decyzji - art. 100 § 2 i § 3 Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska wyrażonego we wniosku i postanawia jak na wstępie.

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej braku obowiązku sporządzenia i rozliczenia remanentu likwidacyjnego nastąpiło odrębnym postanowieniem. Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60.) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj