Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PP-OIO/443-147/06/MS/100452
z 19 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PP-OIO/443-147/06/MS/100452
Data
2006.09.19



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność dydaktyczna
odliczenie podatku od towarów i usług
przedsięwzięcia wspólne
rozliczanie straty
zyski


Pytanie podatnika
W jaki sposób prawidłowo rozliczać uzyskiwane przychody i ponoszone koszty związane z prowadzeniem wspólnego przedsięwzięcia (SMSH), aby było to zgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług? Czy następujące raz w roku rozliczenie zysku lub straty, dokonywane przez wystawianie not obciążających, uwzględniających poniesione koszty (wyszczególnione w porozumieniu) i uzyskane przychody (wpłaty za usługi edukacyjne), jest prawidłowe w tym przypadku? Czy może należy każdy poniesiony koszt refakturować bez możliwości odliczania podatku VAT z uwagi na to, że działalność edukacyjna zwolniona jest z podatku VAT?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Akademii przedstawione we wniosku z dnia 12.06.2006 r. (data wpływu 19.06.2006 r.), uzupełnionym pismem z dnia 11.08.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej sposobu rozliczania zysków i strat ze wspólnego przedsięwzięcia dla celów podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19.06.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 11.08.2006 r. (data wpływu 16.08.2006 r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę.

Akademia, na podstawie zawartego porozumienia z inną wyższą uczelnią, zwaną dalej Uczelnią, prowadzi wspólnie studia pod nazwą SMSH (art. 168 ust. 1 i nast. ustawy z dnia 27.07.2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym). Zgodnie z postanowieniami Statutu SMSH jej studenci są równocześnie studentami Akademii i Uczelni. Dla celów statystycznych i innych, wynikających z obowiązujących przepisów, Akademia i Uczelnia zaliczają do swoich sprawozdań, wykazów i innych dokumentów po połowie ogólnej liczby studentów SMSH, wg stanu na dzień 31 grudnia każdego roku. Zajęcia SMSH prowadzone są na terenie Akademii. Corocznie Rektorzy Akademii i Uczelni zawierają porozumienie regulujące kwestie organizacji studiów oraz zasad bieżącego finansowania wydatków związanych z funkcjonowaniem SMSH. Akademia na bieżąco finansuje m.in. wydatki na utrzymanie lokali (w tym media) czy inne wydatki związane z bieżącą działalnością SMSH (np. reklama, materiały biurowe, usługi gastronomiczne i hotelowe, itp.). Przychody SMSH (odpłatność za zajęcia dydaktyczne) gromadzone są na wydzielonym rachunku bankowym Akademii i wydatkowane są wyłącznie na cele związane z realizacją wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest prowadzenie studiów. Akademia na mocy porozumienia upoważniona jest do zaciągania zobowiązań oraz realizacji zadań, łącznie z dokonywaniem płatności i odbiorem należności. Porozumienie określa, iż różnica między poniesionymi przez Akademię i Uczelnię kosztami a uzyskanymi przychodami zostanie sfinansowana przez Akademię w 55%, a przez Uczelnię w 45%. Całkowite rozliczenie wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest prowadzenie SMSH, następuje w okresach rocznych do 28 lutego za rok poprzedni.

Pytanie wnioskodawcy.

W jaki sposób prawidłowo rozliczać uzyskiwane przychody i ponoszone koszty związane z prowadzeniem SMSH, aby było to zgodne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług? Czy następujące raz w roku rozliczenie zysku lub straty, dokonywane przez wystawianie not obciążających, uwzględniających poniesione koszty (wyszczególnione w porozumieniu) i uzyskane przychody (wpłaty za usługi edukacyjne), jest prawidłowe w tym przypadku? Czy może należy każdy poniesiony koszt refakturować bez możliwości odliczania podatku VAT z uwagi na to, że działalność edukacyjna zwolniona jest z podatku VAT?

Stanowisko wnioskodawcy w sprawie.

Uczelnie w zakresie prowadzenia SMSH nie prowadzą działalności gospodarczej (art. 106 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym) i nie wykonują czynności opodatkowanej podatkiem VAT (art. 91 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym). Wspólne prowadzenie studiów jest przedsięwzięciem nie mającym na celu powstania nowego podmiotu gospodarczego. W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług brak jest szczególnych regulacji dotyczących wzajemnych rozliczeń pomiędzy podmiotami, które prowadzą wspólne przedsięwzięcie. W szczególności przepisy ustawy, definiując pojęcie podatnika, nie przewidują uznania za jednego podatnika większej liczby podmiotów pozostających w bliskich związkach gospodarczych. Dzielenie osiągniętego zysku lub poniesionej straty nie jest czynnością wymienioną w art. 5 ustawy o VAT i jako takie nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług, tym samym nie podlega fakturowaniu.Ponadto wspólne prowadzenie studiów jest działalnością edukacyjną zwolnioną od podatku od towarów i usług, wobec czego Akademii nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wobec powyższego prawidłowe jest coroczne rozliczanie finansowania SMSH na podstawie noty obciążeniowej uwzględniającej poniesione koszty i uzyskane przychody.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Prowadzenie przez Akademię działalności dydaktycznej, w tym w formie SMSH, stosownie do art. 106 ustawy z dnia 27.07.2005 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.) nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Jednak ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwana dalej ustawą o VAT, w art. 15 ust. 2 zawiera własną definicję działalności gospodarczej, przez którą należy rozumieć wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy; działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Ustawa o VAT nie normuje przy tym w sposób szczególny zachowania podmiotów zaangażowanych we wspólne przedsięwzięcie. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Samodzielne (niezależne) prowadzenie działalności oznacza w tym wypadku wykonywanie działalności na własne ryzyko, nie w ramach stosunków zatrudnienia. Nie wyklucza to wykonywania działalności wespół z innymi podatnikami i rozłożenia odpowiedzialności za skutki wykonywanych czynności solidarnie na wszystkich uczestników wspólnego przedsięwzięcia.

Zatem Akademia również w zakresie wspólnego prowadzenia SMSH wykonuje działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT. Wykonuje przy tym czynności podlegające opodatkowaniu (odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju – art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i 3 ustawy o VAT), które jednakże są zwolnione od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT (poz. 7 załącznika nr 4). Solidarne działanie powoduje natomiast, że wszelkie ponoszone w związku z prowadzeniem SMSH wydatki obciążają w stopniu uzgodnionym w porozumieniu Rektorów tak Akademię jak i Uczelnię. Gdy nabycie towarów i usług na potrzeby SMSH udokumentowane zostało fakturą wystawioną tylko na Akademię, przypisanie Uczelni kosztu (nabycia) odpowiadającego jej udziałowi we wspólnym przedsięwzięciu powinno być dokonane poprzez wystawienie tzw. „refaktury”. W takim przypadku Akademia zachowuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości odpowiadającej podatkowi należnemu od refakturowanych towarów i usług.

Również każda otrzymana (należna) odpłatność za studia jest wynagrodzeniem należnym w ustalonej proporcji obu uczelniom. Sposób finansowania SMSH oraz wzajemnych rozliczeń pomiędzy uczelniami nie wpływa na moment wystąpienia obowiązku podatkowego oraz na wysokość podstawy opodatkowania przy świadczeniu usług edukacyjnych w ramach SMSH.

Natomiast samo dzielenie zysku lub współfinansowanie straty (będących ekonomicznym efektem prowadzonego wspólnie przedsięwzięcia) nie jest, jak słusznie Akademia zauważa, czynnością wymienioną w art. 5 ustawy o VAT i nie rodzi skutków w tym podatku. Rozliczenia pieniężne mogą być zatem dokumentowane notami księgowymi.

Wobec powyższego, mając na uwadze obowiązujące przepisy, uznaje się stanowisko zaprezentowane przez Spółkę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj