Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PDF-415/56/06
z 29 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF-415/56/06
Data
2006.06.29



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
pokoje na wynajem


Pytanie podatnika
Jak opodatkować przychody z tytułu świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 8 maja 2006 r., złożonego 12.05.06 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące zakwalifikowania osiąganych przychodów do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik jest właścicielem nieruchomości, w której znajdują się trzy niezależne mieszkania. Mieszkania te zostały wyremontowane na koszt podatnika oraz przystosowane do wynajmu krótkotrwałego (dobowego). Goście będą mieli możliwość zakwaterowania dobowo, bez konieczności podpisywania umów dotyczących wynajmu. Płatności będą odbywały się drogą kasową lub przelewami na konto, odrębnie założone do tego celu. Każda płatność będzie fakturowana. Wszystkie wynajmowane pokoje stanowią własność podatnika.

Stanowisko Podatnika:
Podatnik uważa, iż: zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 źródłem przychodów są m.in.: "najem, podnajem, dzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, (...), z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą." Podatnik uważa, że może prowadzić wynajem dobowy pokoi, których jest właścicielem, bez konieczności dokonywania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Składniki majątku, będące przedmiotem najmu, nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej, której podatnik nigdy nie prowadził.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) pojęcie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym i na własny lub cudzy rachunek, z których przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1, 2, i 4-9 ustawy.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że podatnik świadczy w sposób zorganizowany i ciągły usługi w zakresie najmu lokali mieszkalnych (pokoi) krótkotrwałego zakwaterowania sklasyfikowane w PKWiU w dziale 55 sekcja H. W związku z powyższym przychód uzyskany ze świadczenia wyżej wymienionych usług stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie można go zakwalifikować do przychodów z najmu. Udostępnianie gościom umeblowanych mieszkań (pokoi) w celach krótkotrwałego pobytu, na różny okres czasu, należy więc potraktować jako pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu podlegającego opodatkowaniu jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Dochody z tej działalności mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych, określonych w powołanej wyżej ustawie albo na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) - art. 6 ust. 1 i art. 12 ust. 1 pkt 2. Podatnik nie może więc potraktować osiąganych przychodów jako przychodów z najmu nie stanowiącego działalności gospodarczej.
W myśl przepisów art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Oznacza to, że przychód ten nie powstaje w dniu otrzymania pieniędzy lub postawienia ich do dyspozycji podatnika lecz w momencie powstania należności z tytułu świadczonych usług. Zgodnie z przepisami art. 44 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne. Obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku. Od miesiąca, w którym powstał obowiązek wpłacenia zaliczki, podatnik jest obowiązany składać deklarację PIT-5.
W myśl przepisów art. 22 ust. 1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów to między jego poniesieniem a uzyskanym przychodem musi istnieć bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy. Kosztami tymi mogą być np. koszty remontu, koszty eksploatacyjne, koszty wyposażenia, w części przypadającej na prowadzoną działalność gospodarczą.
Podatnik obowiązany jest opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągnięty dochód (przychód). Przychód z pozarolniczej działalności należy wykazać w formularzu zeznania przeznaczonym przeznaczonym dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Za 2005 rok formularz zeznania przeznaczonego dla osób prowadzących działalność gospodarczą miał symbol PIT-36.
Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że w sprawie obowiązku dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej należy zwrócić się do organu ewidencyjnego, którym dla podmiotów mających siedzibę w Krakowie jest Prezydent Miasta Krakowa.

Powyższa interpretacja:
- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj