Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-30/06/MC/II
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-30/06/MC/II
Data
2006.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
rolnictwo
sprzedaż produktów rolnych
zwolnienie


Pytanie podatnika
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zmianami: Dz. U. z 2004r. Nr 93, poz.894; Dz. U. z 2005r. Nr 85, poz.727; Dz.U. Nr 86, poz.732; Dz. U. Nr 143, poz. 1199) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 14.02.2006r. uzupełnionym pismem z dnia 18.04.2006r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnienia przychodu z tyt. uprawy owoców i warzyw z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że

stanowisko Podatnika przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik jest rolnikiem, producentem owoców i warzyw, których uprawa, wg oświadczenia Wnioskodawcy, nie wchodzi w zakres działów specjalnych produkcji rolnej. Jednocześnie Wnioskodawca jest właścicielem sprzętu rolniczego, za pomocą którego może świadczyć usługi rolnicze innym rolnikom indywidualnym. Od stycznia 2005 roku Podatnik zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego i stał się podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy w świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), działalność Podatnika w zakresie uprawy owoców i warzyw zwolniona jest z podatku dochodowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, Jego działalność polegająca na uprawie owoców i warzyw korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż jest On podatnikiem podatku rolnego.

Zagadnienie, o którym mowa w złożonym wniosku znajduje uregulowanie w ustawie z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami.) zwanej dalej ustawą.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2006r., przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Natomiast zgodnie z ustępem 2 w/w przepisu, działalnością rolniczą jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
  • licząc od dnia nabycia.

Podstawową cechą działalności rolniczej jest to, że prowadzi ona do uzyskiwania produktów w stanie nieprzetworzonym. Powyższe oznacza, iż wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu.

Działalnością rolniczą jest również działalność polegająca na przetrzymywaniu zakupionych produktów roślinnych lub zwierzęcych przez co najmniej wskazany w przepisie okres czasu, podczas którego następuje ich biologiczny wzrost. Dla uznania danej sytuacji za działalność rolniczą konieczne jest zachowanie minimalnego wskazanego w przepisach okresu przetrzymywania produktów roślinnych lub zwierzęcych.

Szczególnym rodzajem działalności rolniczej są działy specjalne produkcji rolnej. Ich prowadzenie również stanowi działalność rolniczą, lecz przychody z niej pochodzące są opodatkowane podatkiem dochodowym.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 3 ustawy, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.

W myśl art. 2 ust. 3a powołanej ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonego w załączniku nr 2 do ustawy.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, że Podatnik jest rolnikiem - producentem warzyw i owoców, których uprawa nie wchodzi w zakres działów specjalnych produkcji rolnej. Tym samym należy uznać, że przychody uzyskane z produkcji warzyw i owoców jako przychody z działalności rolniczej, są wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem stanowisko Podatnika, iż Jego działalność w tym zakresie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj