Interpretacja Urzędu Skarbowego we Wrześni
ZD/415-16/BT/06/I
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-16/BT/06/I
Data
2006.08.23



Autor
Urząd Skarbowy we Wrześni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców
remanent końcowy
remanent likwidacyjny
śmierć


Pytanie podatnika
Skutki podatkowe w zakresie obowiązku spadkobierców zapłaty podatku od spadków i darowizn, na wypadek śmierci podatnika, w przypadku gdyby spadkobiercy kontynuowali dzialalność gospodarczą spadkodawcy.Czy konieczne jest zmknięcie działalności firmy w sensie podatkowym i sporządzenie remanentu likwidacyjnego, czy też mogą kontynuować działalność bez podejmowania powyższych czynności.


POSTANOWIENIE Na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005 roku, Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku Pana, będącego właścicielem Zakładu Produkcji Części Zamiennych do Maszyn Rolniczych, z dnia 30.06.2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych według stanu na 2006 rok postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

UZASADNIENIE Pan pismem z dnia 30.06.2006 roku zwrócił się o udzielenie informacji w zakresie stosowanie przepisów prawa podatkowego. Stan faktyczny: Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym podatnik prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko. Pozostaje on w związku małżeńskim i posiada dwoje dorosłych dzieci.Podatnik ma wątpliwości, czy w przypadku jego śmierci spadkobiercy chcący kontynuować działalność gospodarczą muszą zlikwidować tę działalność i sporządzić remanent likwidacyjny, czy też mogą prowadzić ją nadal.

Stanowisko podmiotu:Zdaniem podatnika w związku z faktem zamiaru kontynuowania działalności gospodarczej przez spadkobierców, nie ma obowiązku likwidacji firmy (w znaczeniu podatkowym) .

Stanowisko organu podatkowego: Udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wrześni informuje, że:Do majątku firmy, należącego do zmarłego podatnika, mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. Z 2004 r, nr 142, poz. 1514 z późn. zm.). Stosownie do art. 1 ust. 1 tej ustawy nabycie tytułem spadku przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdującej się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega podatkowi od spadków i darowizn.Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. Z 2000r, nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 97 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Zaś § 2 w/w art. ustawy Ordynacja podatkowa mówi, jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

Zgodnie z art. 98 powołanej wyżej ustawy, do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) stwierdza, iż spadek otwiera się z dniem śmierci spadkodawcy a spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia (art. 925 Kodeksu cywilnego). Powołanie do spadku wynika z ustawy lub testamentu – art. 926 Kodeksu cywilnego.W sytuacji, gdy działalność ma być kontynuowana przez następcę prawnego ma on obowiązek zarejestrowania się jako odrębny podmiot gospodarczy, gdyż przepisy podatkowe, przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. Nr 142, poz. 702 ze zm.) nie przewidują możliwości kontynuowania działalności za zmarłego podatnika, który prowadził działalność jednoosobowo. Nie oznacza to jednak, że następca prawny zmarłego nie może prowadzić przedsiębiorstwa, którego jedynym właścicielem był zmarły. Do czasu działu spadku, majątek jakim jest przedsiębiorstwo stanowi masę spadkową a zarząd majątkiem spadkowym (aż do podziału) sprawują spadkobiercy, chyba że został ustanowiony wykonawca testamentu, kurator spadku, dozór.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionych przepisów należy stwierdzić , że spadkobierca nie ma obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego z majątku zmarłego i ustalania dochodu z tego tytułu. Z powołanego wyżej przepisu art. 97 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa wynika, że spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność tylko za te zobowiązania podatkowe, które powstały za życia spadkodawcy. Za życia spadkodawcy nie powstało zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania remanentu likwidacyjnego, gdyż likwidacja działalności nie nastąpiła za życia spadkodawcy, ale z chwilą jego śmierci. A zatem brak jest w tym zakresie obowiązku, który ciążyłby na spadkodawcy, a który mogliby przejąć spadkobiercy.Należy jednak mieć na uwadze, że musi być sporządzony remanent, o którym mowa w art. 24 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, iż u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów, dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Tak więc dla spadkobiercy kontynuującego działalność gospodarczą, ustalona kwota remanentu stanowić będzie remanent początkowy.

Ponadto informuje się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj