Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-130-1/06
z 21 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-130-1/06
Data
2006.11.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
usługi


Pytanie podatnika
Czy podatnik wykonujący usługi spawalnicze (jako podwykonawca na rzecz polskiego podmiotu) w związku z realizowaną na terytorium Norwegii budową nieruchomości ma obowiązek rejestracji w podatku od towarów i usług w Polsce, pomimo przekroczenia kwoty sprzedaży 10.000 euro?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.10.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług spawalniczych wykonywanych przy budowie nieruchomości położonej na terytorium Norwegii stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 24.10.2006r. podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Pan Adam Janikowski jest osobą fizyczną, która wykonuje usługi spawalnicze konstrukcji stalowych w związku z realizowaną na terytorium Norwegii budową nieruchomości. Usługi te wykonuje jako podwykonawca na rzecz polskiego podmiotu, mającego podpisany kontrakt na budowę w Norwegii.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że nie ma obowiązku rejestracji w podatku od towarów i usług w Polsce, pomimo przekroczenia kwoty 10.000 euro. Zgodnie bowiem z art.113 ust.1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Przez sprzedaż, w myśl art.2 pkt 22 ustawy rozumie się natomiast odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Skoro zatem świadczone przez podatnika usługi wykonywane są wyłącznie w Norwegii i związane z budową nieruchomości tam położonej, to nie będzie on obowiązany do rejestracji dla VAT w Polsce. Nie zachodzi bowiem ani odpłatna dostawa towarów ani odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a tym bardziej eksport lub wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje :

Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zmian.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju ;2) eksport towarów ;3) import towarów ;4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju ;5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle powyższego - usługi spawalnicze konstrukcji stalowych świadczone przez podatnika przy budowie nieruchomości położonej na terytorium państwa trzeciego tj. Norwegii, jako czynności nie wymienione w powołanym przepisie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Wykonywanie tych usług podlega opodatkowaniu według zasad podatkowych obowiązujących w kraju świadczenia usług, zgodnie z przepisami tam obowiązującymi.

Na podstawie art.96 ust.1 ww. ustawy – podmioty, o których mowa w art.15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art.5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust.3. W myśl art.15 ust.1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne wynikające z art.5 ust.1 oraz art.96 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług – podatnik świadczący usługi na terytorium państwa trzeciego nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego naczelnikowi urzędu skarbowego do czasu podjęcia czynności określonych w ww. przepisie art.5 ust.1.

Ponadto należy zaznaczyć, że zgodnie z art.96 ust.3 ustawy o VAT, podmioty wymienione w art.15, zwolnione od podatku na podstawie art.113 ust.1 ( który stanowi, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku ) i 9 ( podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust.1 lub w ust.8 ) lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art.43 ust.1 i art.82 ust.3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

W świetle powyższego, stanowisko podatnika wyrażone w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe i orzec jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj