Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/443-37/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/443-37/06
Data
2006.10.23



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność
kasa rejestrująca
wznowienie


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej po wznowieniu działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 – j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 10.2006 r. dotyczące zapytania odnośnie momentu powstania obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej po wznowieniu działalności gospodarczej – podzielam Pani stanowisko w sprawie.UZASADNIENIE Wnioskiem z dnia 10.2006 r. zwróciła sie Pani do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących. Z przedstawionego przez Panią w piśmie stanu faktycznego wynika, że w okresie X 2005 r. - I 2006 r. prowadziła Pani działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego takimi artykułami jak: czapki, szaliki, itp. Przez okres prowadzenia działalności nie powstał obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej. Z dniem 31.01.2006 r. zlikwidowała Pani działalność i dokonała Pani w urzędzie skarbowym wszystkich czynności związanych z zamknięciem działalności. W październiku b.r. zarejestrowała Pani ponownie działalność gospodarczą w zakresie handlu. Zapytanie Pani odnosi się do kwestii momentu powstania obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej po wznowieniu działalności gospodarczej.

Zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT w wyniku likwidacji działalności przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie ich wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu czy innym, powoduje, iż mamy do czynienia z podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej. Wznowienie działalności po przerwie spowodowanej likwidacją poprzedniej działalności, nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług. Nie jest to zatem podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym należy stwierdzić, iż w rozumieniu przepisów ustawy o podatku VAT jest Pani podmiotem kontynuującym działalność gospodarczą, a nie podmiotem gospodarczym rozpoczynającym działalność gospodarczą.

Wobec powyższego w zakresie obowiązku rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej w Pani przypadku będzie miał zastosowanie przepis § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.03.2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375). Stanowi on, że do dnia 31 grudnia 2006 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Zgodnie z § 3 ust. 5 w/w rozporządzenia, zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w trakcie 2006 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000 zł, z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 w/w ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj