Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV/415-23/06
z 15 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/415-23/06
Data
2006.11.15



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
dochód
płatnik
podatek dochodowy od osób fizycznych
podstawa opodatkowania
świadczenia
wynagrodzenia
zwrot


Pytanie podatnika
Pracodawca zwrócił nienależnie wypłacone wynagrodzenie od dnia 01 stycznia 2001 roku do dnia 31 stycznia 2006 roku z tytułu tzw. Ustawy "203" tj ustawy z dnia 16 grudnia 1994 roku o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1995 roku Nr 1, poz. 2 z późn.zm.).Zwrot nienależnie wypłaconych wynagrodzeń dokonany był przez podatnika. Płatnik informuje, że obecnie dokonuje korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS za okres od 01.01.2001 roku do dnia 31.01.2006 roku. Z tytułu złożonych korekt płatnikowi zostaną zwrócone składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP. Zwrot zostanie dokonany na konto płatnika. Czy podatnik winien dokonać zwrotu nienależnie pobranych wynagrodzeń w wysokości brutto, czy też w wysokości, w której uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.08.2006 r., który wpłynął do tut. Urzędu dn.22.08.2006 r. w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
- ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 17.08.2006 roku, który wpłynął dnia 22.08.2006 roku (uzupełnionym 12.10.2006 roku) płatnik zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu dokonanych zwrotów nienależnie pobranych świadczeń przez Dyrektora Sanatorium.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że pracownik zwrócił nienależnie wypłacone wynagrodzenie od dnia 01 stycznia 2001 roku do dnia 31 stycznia 2006 roku z tytułu tzw. ustawy "203" tj. ustawy z dnia 16 grudnia 1994 roku o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1995 roku Nr 1, poz. 2 z późn.zm.).Pracownik dokonał zwrotu nienależnie wypłaconego wynagrodzenia w okresie:
- marzec 2006 roku w kwocie 14.275,61 zł netto (wskazana kwota nie uwzględnia podatku dochodowego)
- lipiec 2006 roku w kwocie 439,77 zł brutto (wskazana kwota uwzględnia podatek dochodowy od osób fizycznych)
Ponadto płatnik wyjaśnia, ze wpłaty pracownika nie obejmowały odsetek. Zwrot nienależnie wypłaconych wynagrodzeń dokonany był przez podatnika.Ponadto płatnik informuje, że obecnie dokonuje korekty dokumentów rozliczeniowych ZUS za okres od 01.01.2001 roku do dnia 31.01.2006 roku. Z tytułu złożonych korekt płatnikowi zostaną zwrócone składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz FP i FGŚP. Zwrot zostanie dokonany na konto płatnika.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego zwraca się płatnik z prośbą o wyjaśnienie następujących wątpliwości:
Czy pracownik winien dokonać zwrotu nienależnie pobranych wynagrodzeń w wysokości brutto, czy też w wysokości, w ktorej uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu.
Jednocześnie płatnik przedstawił własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż zwrot nienależnie pobranych wynagrodzeń przez pracownika winien nastąpić w wysokości, w której uprzednio zwiększył dochód podlegający opodatkowaniu, tj. przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie społeczne.

Kwestię powyżej opisaną regulują przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz.U. Nr 14 poz.176 z późn.zm).
W zaistniałej sytuacji płatnik nie ma możliwości dokonania korekty podatku dochodowego od osób fizycznych uwzględniającej w/w zwrot wynagrodzenia.
Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 -16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendzarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych swiadczeń. Otrzymane więc wynagrodzenia w latach 2001, 2002, 2003, 2004, 2005 stanowią dochód podatnika i podlegają rozliczeniu za w/w lata.
Dokonane zaś w roku 2006 zwroty pobranych w okresie od stycznia 2001 roku do stycznia 2006 roku wynagrodzeń podlegają rozliczeniu w 2006 roku w trybie art. 41 b lub art. 26 ust. 1 pkt. 5 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 41b powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnicy, o których mowa w art. 31, 33, 35 i 41, odejmują od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką).
Zgodnie zaś z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik dokonując rozliczenia za rok 2006 pomniejszy podstawę opodatkowania o kwotę dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świdczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika.
Z uwagi na fakt, iż zwrócona kwota została wpłacona przez pracownika, a nie potrącona przez płatnika, obowiązek rozliczenia tego zwrotu spoczywa na podatniku w myśl art. 26 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istnieje bowiem możliwość obniżenia ustalonego zgodnie z przepisami powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodu przed opodatkowaniem o dokonane w roku podatkowym zwroty nienależnie pobranych świadczeń, ktore uprzednio zwiekszyły dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy.
Zatem organ podatkowy podziela stanowisko płatnika zawarte w przedmiotowym wniosku.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj