Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-78/06/ABS
z 24 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-78/06/ABS
Data
2006.06.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
radcowie prawni
umowa zlecenia


Pytanie podatnika
Czy zawarcie umowy zlecenia, której przedmiotem jest świadczenie obsługi prawnej przedsiębiorstwa przy zastrzeżeniu, że zlecający ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności zleceniobiorcy wykonane w ramach zawartej umowy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, w związku z wnioskiem z dnia 17.03.2006r., uzupełnionym w dniu 09.06.2006r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności obsługi prawnej wykonywanej na podstawie umowy zlecenia, zgodnie z którą zlecający ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania podjęte przez wykonującego zlecane czynności

- stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 17.03.2006r. (data wpływu do Urzędu 28.03.2006r.) uzupełnionym w dniu 09.06.2006r. (data wpływu do Urzędu: 21.06.2006r.) Strona wystąpiła o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Będąc radcą prawnym, na podstawie zawartej umowy zlecenia świadczy Pan usługi obsługi prawnej przedsiębiorstwa. Czynności wykonywane w ramach zawartej umowy sprowadzają się w szczególności do: udzielania porad i opinii w sprawach związanych ze statutowymi obowiązkami przedsiębiorstwa,sporządzania i opiniowania zawieranych przez przedsiębiorstwo umów, występowania jako pełnomocnik przed sądami, organami władzy i innymi instytucjami,prowadzenia postępowań egzekucyjnych. Czynności wykonywane na podstawie umowy o dzieło mają charakter stały, wykonywane są bowiem w lokalu przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu jego zasobów ludzkich i organizacyjno - technicznych. Sporządzane przez Pana opinie i udzielane porady przedstawiane są kierownictwu firmy i od jego decyzji zależy czy zostaną wykorzystane czy też nie. W zawartej umowie zlecenia znajduje się zapis zgodnie z którym zlecający ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności zleceniobiorcy wykonane w ramach zawartej umowy.

Strona pyta, czy zawarcie umowy zlecenia, której przedmiotem jest świadczenie obsługi prawnej przedsiębiorstwa przy zastrzeżeniu, że zlecający ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za czynności zleceniobiorcy wykonane w ramach zawartej umowy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W ocenie Wnioskodawcy zawarta umowa zlecenia na świadczenie obsługi prawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanowiska Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przepis art. 15 ust. 2 ww. ustawy o VAT zawiera definicję działalności gospodarczej, która obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Stosownie do art. 15 ust. 3 pkt 3 powyższej ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W myśl art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego a także na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i przytoczonych wyżej przepisów, wykonywane przez Pana na podstawie zawartej umowy zlecenia czynności nie noszą znamion samodzielności. W sytuacjach bowiem, gdy zleceniobiorca w oparciu o umowę zlecenia działa w imieniu zleceniodawcy i na jego rachunek, oraz w ramach powierzonych mu czynności zleceniodawca przejmuje odpowiedzialność za jego działania można uznać, że pozbawiony jest przymiotu samodzielności przy wykonywaniu swojej działalności w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT, wobec czego nie jest podatnikiem VAT. Sytuacja ta dotyczy wobec tego tych wszystkich przypadków gdy zleceniodawca powierza zleceniobiorcy wykonanie czynności (usług) za które w stosunkach z innymi podmiotami sam bierze odpowiedzialność. Są to zatem takie okoliczności, w których zleceniobiorca świadcząc usługę na rzecz zleceniodawcy, realizuje swoje czynności w ramach tej usługi, w imieniu zleceniodawcy, a zatem i na jego ryzyko, w stosunku do podmiotów trzecich. Mają one charakter zbliżony do umowy o pracę, gdyż mimo, że są wykonywane w oparciu o umowę zlecenia, która nie zawiera elementu podporządkowania zleceniobiorcy względem zleceniodawcy i obowiązku wykonywania pracy pod jego kierownictwem, to w sytuacji gdy zleceniobiorca działa na rachunek zleceniodawcy i w jego imieniu, jego swoboda jest ograniczona rygorami nałożonego na niego przez podmiot zlecający, który reprezentuje.

Reasumując, zawarta przez Pana umowa zlecenia na świadczenie obsługi prawnej w przedsiębiorstwie zgodnie z którą zlecający ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania podjęte przez wykonującego zlecane czynności, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj