Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-122-1/06
z 17 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-122-1/06
Data
2006.11.17



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
hotel pracowniczy
podatek od towarów i usług
pokoje na wynajem
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynajmu pokoi gościnnych w budynku przystosowanym na potrzeby mieszkaniowe.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.09.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 13.10.2006r. i 07.11.2006r. - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynajmu pokoi gościnnych w budynku przystosowanym na potrzeby mieszkaniowe - stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 27.09.2006r. uzupełnionym pismem z dnia 13.10.2006r. oraz z 07.11.2006r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wynajmu pokoi gościnnych w budynku przystosowanym na potrzeby mieszkaniowe.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka podpisała umowę dzierżawy działki gruntu zabudowanej budynkiem socjalno-biurowym. Jednocześnie w umowie określono, że przedmiot dzierżawy przeznaczony zostanie na wykonywanie usług o charakterze socjalnym.
W wydzierżawionym budynku socjalnym spółka utworzyła pokoje 2 oraz 3 osobowe, łazienki, sanitariaty, pralnię oraz kuchnię. Większość pokoi jest wynajmowana pracownikom z Mołdawii i Ukrainy przebywającym na długoterminowych kontraktach w spółkach zlokalizowanych na terenie przemysłowym . Wynajem tych pokoi gościnnych nie jest wykonywany na podstawie prawa lokalowego.
Dodatkowo dla zwiększenia rentowności obiektu Spółka umieściła informację o pokojach gościnnych w internecie i w przypadku braku pełnego obłożenia wynajmuje je dla gości zewnętrznych.
Ponadto Spółka przedłożyła kserokopię pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi nr OK-5672/PKD-5260/2006 z dnia 19.10.2006r. informującego że;
- wynajem pokoi gościnnych, którego celem nie jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, ale potrzeb związanych z pobytem np. w celach turystycznych mieści się w grupowaniu;
PKD 55.23.Z - : Miejsce krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane"
- wynajem pokoi gościnnych, którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, wykonywany na podstawie prawa lokalowego mieści się w grupowaniu;
PKD 70.20.Z - Wynajem nieruchomości na własny rachunek" .

Pytanie podatnika.
Czy do usług wynajmu można zastosować grupowanie PKWiU 70.20.11 i zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zastosować zwolnienie od podatku od towarów i usług.
Stanowisko podatnika.
Zdaniem podatnika właściwym będzie zastosowanie przez Spółkę zwolnienie od podatku VAT świadczonych i opisanych w stanie faktycznym usług - zgodnie z art. 43 ust 1 pkt 1 w związku z pozycją nr 4 załącznika nr 4 - ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego własnego stanowiska Spółki w jej indywidualnej sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Dla potrzeb opodatkowania podatkiem od towarów i usług, towary i usługi zidentyfikowane są przy wykorzystaniu klasyfikacji statystycznych, co oznacza, że określona przepisami klasyfikacja statystyczna jest istotna z punktu widzenia określenia prawidłowości stawki podatku VAT dla sprzedawanego towaru lub wykonywanej usługi. Organy podatkowe w ramach swoich uprawnień nie są uprawnione do zajmowania stanowiska w przedmiocie dokonywania klasyfikacji statystycznej towaru lub wykonywanej usługi do danego grupowania, w związku z czym nie ponoszą odpowiedzialności w kwestii prawidłowej klasyfikacji statystycznej. Odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonanej czynności spoczywa na podatniku. Organem właściwym do wydania opinii w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Urząd Statystyczny w Łodzi, działalność wykonywaną przez Wnioskodawcę w zakresie wynajmu pokoi zakwalifikował do grupowań;
- wynajem pokoi gościnnych, którego celem nie jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, ale potrzeb związanych z pobytem np. w celach turystycznych mieści się w grupowaniu;
PKD 55.23.Z - : Miejsca krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane".
- wynajem pokoi gościnnych, którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, wykonywany na podstawie prawa lokalowego mieści się w grupowaniu;
PKD 70.20.Z - Wynajem nieruchomości na własny rachunek" .

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy korzystają z przedmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług. W wyżej wymienionym załączniku do ustawy, jako zwolnione od podatku VAT, pod pozycją nr 4 wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU: ex 70.20.11). Symbol "ex" przy grupowaniu 70.20.11 oznacza, iż powyższe zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania.Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust.12 i art.114 ust.1. Pod pozycją 140 tego załącznika wymienione zostały usługi zaliczone do grupowania PKWiU ex 55.2 tj. usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich (PKWiU: ex 55.23.15).

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, że pracownicy wynajmujący pokoje gościnne nie są najemcami w oparciu o prawo lokalowe. W świetle powyższego świadczenie tych usług nie będzie można zaliczyć do grupowania PKWiU - 70.20.11 jako "Usług w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek" - gdyż wynajem pokoi gościnnych, którego celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, nie jest wykonywany na podstawie prawa lokalowego .

W związku z tym należało stwierdzić, że usługi świadczone przez Spółkę w zakresie wynajmu pokoi gościnnych nie można zakwalifikować do usług wymienionych pod poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy VAT zawierającym wykaz usług zwolnionych od podatku. Jednocześnie należy stwierdzić, że usługi wynajmu pokoi gościnnych zarówno dla pracowników jak dla pozostałych gości zalicza się do grupowania PKWiU 55.23 - "Usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe", które wymienione są pod poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług jako inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania i w związku z tym, na podstawie art. 41 ust. 2 ww. ustawy, stawka podatku dla ww. usług wynosi 7%.

W związku z powyższym zaprezentowane przez Spółkę stanowisko jest nieprawidłowe.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj