Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PP/443-21/06
z 17 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-21/06
Data
2006.03.17



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
cele osobiste
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od nabytych towarów, przekazanie ich na cele osobiste nie stanowi czynności w rozumieniu ustawy o VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.02.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wyprodukowanych przez podatnika owoców i warzyw, które zostały następnie przeznaczone na potrzeby osobiste

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nie prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w piśmie z dnia 14.02.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu) wskazuje, iż jest rolnikiem - producentem warzyw i owoców. Wnioskodawca podaje, iż od miesiąca stycznia 2005r. zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego i stał się podatnikiem podatku od towarów i usług.

W uzupełnieniu w/w pisma (w dniu 01.03.2006r.) podatnik oświadczył, iż w 2000r. nabył, jako rolnik ryczałtowy, sad - w związku z czym nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jednakże, jak następnie podaje wnioskodawca, obecnie co roku ponosi koszty związane z prowadzeniem sadu, od których w 2005r. odliczył kwotę podatku naliczonego. Odnośnie warzyw, podatnik oświadczył, iż w 2005r. zakupił sadzonki i nasiona oraz poniósł koszty związane z ich uprawą, od których także odliczył podatek naliczony.

Po przeczytaniu art. 7 ust. 2 pkt 1) ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi że "przez dostawę towarów (...) rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, a w szczególności:

    1) przekazanie lub zużycie na cele osobiste podatnika (...)
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części", podatnik ma wątpliwość czy w świetle ustawy o podatku od towarów i usług wyprodukowane przez niego owoce i warzywa przeznaczone na potrzeby rodziny stają się towarem do opodatkowania.

Zdaniem podatnika, ponieważ nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od tych towarów, przekazanie ich na cele osobiste nie stanowi czynności w rozumieniu ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, iż przez dostawę towarów rozumie się przekazanie (zużycie) przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Zatem, aby opodatkować nieodpłatne przekazanie towarów (lub nieodpłatne świadczenie usług) niezbędne jest spełnienie dwóch warunków:

  • w/w przekazanie towarów (lub nieodpłatne świadczenie usług) nie może mieć związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, czyli rodzajem wykonywanej przez podatnika działalności;
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie przekazanych towarów.

Podkreślić należy, iż ustawodawca nie uzależnia opodatkowania przekazania towarów od rzeczywistego dokonania odliczenia podatku naliczonego w momencie zakupu tych towarów, lecz od przysługującego wówczas podatnikowi prawa do dokonania takiego odliczenia. Niezależnie zatem czy podatnik w momencie zakupu dokonał odliczenia podatku naliczonego, to - jeżeli przysługiwało mu uprawnienie do odliczenia - musi przekazanie takich towarów opodatkować. Jeżeli uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego nie przysługiwało, wówczas, przekazanie nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego przez podatnika w piśmie z dnia 14.02.2006r. (oraz jego uzupełnieniu z dnia 01.03.2006r.) stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jest rolnikiem - producentem warzyw i owoców. Od miesiąca stycznia 2005r. wnioskodawca zrezygnował ze statusu rolnika ryczałtowego i stał się podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2000r. wnioskodawca nabył, jako rolnik ryczałtowy, sad - w związku z czym nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jednakże, co roku wnioskodawca ponosi koszty związane z prowadzeniem sadu, od których (m.in. w 2005r.) odliczał podatek naliczony. Podatnik w 2005r. zakupił także sadzonki i nasiona warzyw oraz poniósł koszty związane z ich uprawą - od których także odliczył podatek naliczony. Część wytworzonych przez wnioskodawcę - we własnym zakresie - owoców i warzyw podatnik przeznacza następnie na potrzeby rodziny.

Z powyższego wynika więc, iż:

  • podatnik nabywa towary i ponosi wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • podatnikowi przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego wynikającego z nabytych towarów i poniesionych wydatków;
  • nabyte towary i poniesione wydatki w następstwie prowadzą do wytworzenia przez podatnika (we własnym zakresie) towarów w postaci warzyw i owoców;
  • część z uzyskanych w powyższy sposób towarów (owoców i warzyw) podatnik przekazuje na cele osobiste i rodziny.

Należy zaznaczyć iż mimo, że samo nabycie przez podatnika sadu nastąpiło w sytuacji gdy miał on status rolnika ryczałtowego - w związku z czym podatnik nie miał możliwości dokonania odliczenia podatku naliczonego od powyższego zakupu, jednakże obecnie podatnik co roku ponosi koszty związane z uprawą i utrzymaniem sadu, od których odlicza kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym oczywistym jest, że wydatki ponoszone przez podatnika, mają bezpośredni lub pośredni związek z uzyskanymi owocami.

Zatem, wobec faktu, iż podatnik ponosi wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (z tytułu których przysługuje mu prawo odliczenia podatku naliczonego), które w następstwie prowadzą do wytworzenia, przez niego we własnym zakresie, towarów w postaci warzyw i owoców oraz faktu, iż uzyskane towary przekazuje na cele osobiste, przywołane przekazanie w/w warzyw i owoców stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem, tut. organ podatkowy uznaje za nieprawidłowe stanowisko podatnika, iż przekazanie wskazanych we wniosku z dnia 14.02.2006r. towarów w postaci warzyw i owoców na cele osobiste podatnika nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj