Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PD I 415/1/73/06
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD I 415/1/73/06
Data
2006.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
najem
wspólność majątkowa
wspólność ustawowa


Pytanie podatnika
Czy po zawarciu związku małżeńskiego konieczne jest opłacanie przez podatniczkę podatku z tytułu wynajmu pokoju mężowi oraz składanie rocznych zeznań podatkowych PIT-28.


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku podatniczka wynajęła swojemu mężowi przed zawarciem związku małżeńskiego, tj. przed 29.04.2006 r., pokój w swoim mieszkaniu na cele prowadzonej przez męża działalności gospodarczej, ponieważ było to konieczne do zarejestrowania działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym. Z tytułu uzyskiwanych przychodów każdego miesiąca podatniczka płaci podatek dochodowy oraz złożyła zeznanie roczne PIT-28 za rok 2005. Mąż nie wykazuje kwot z tytułu opłat za najem w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej. Pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa.

W związku z powyższym wnioskodawczyni zwróciła się z zapytaniem czy po zawarciu związku małżeńskiego konieczne jest opłacanie przez nią podatku z tytułu wynajmu oraz składanie rocznych zeznań podatkowych PIT-28.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, iż należałoby z tej formy rozliczenia zrezygnować ponieważ uzyskiwany przez podatniczkę przychód z tytułu wynajmu mężowi pokoju na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest dla małżonków wyłącznie comiesięcznym wydatkiem związanym z opłacaniem podatku, a mąż podatniczki nie wlicza kwot wydatków za najem do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1a ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatniczka wynajęła swojemu mężowi przed zawarciem związku małżeńskiego, tj. przed 29.04.2006 r., pokój w swoim mieszkaniu na cele prowadzonej przez męża działalności gospodarczej, ponieważ było to konieczne do zarejestrowania działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym. Z tytułu uzyskiwanych przychodów każdego miesiąca podatniczka płaci podatek dochodowy oraz złożyła zeznanie roczne PIT-28 za rok 2005. Mąż nie wykazuje kwot z tytułu opłat za najem w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej. Pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Stosowanie do § 2 powyższego artykułu do majątku wspólnego należą w szczególności:

  1. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  2. dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
  3. środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego należy stwierdzić, iż skoro pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa to w przedmiotowej sprawie nie można mówić o przysporzeniu majątkowym ponieważ kwota przychodu uzyskiwana przez podatniczkę od jej męża stanowi majątek wspólny, który pozostaje nie zmieniony.

Stosownie do cytowanych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu podlegają z tytułu umowy najmu otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Ponieważ w omawianej sytuacji nie występuje przysporzenie majątkowe tj. nie zwiększa się wartość majątku wspólnego nie występuje przychód z tytułu umowy najmu. W związku z powyższym po zawarciu związku małżeńskiego nie jest konieczne opłacanie przez podatniczkę zryczałtowanego podatku dochodowego.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wyjaśnia, iż w opisanej sytuacji przepisy prawa podatkowego nie nakładają na podatniczkę obowiązku składania w urzędzie skarbowym żadnych dodatkowych dokumentów, jednak w przedmiotowej sprawie zasadnym byłoby złożenie pisma informującego o nieuzyskiwaniu przychodów z tytułu najmu.

Należy również zaznaczyć, iż stosownie do art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w związku z uzyskiwaniem przychodu z tytułu najmu podatniczka jest zobowiązana złożyć zeznanie PIT-28 o wysokości uzyskanego przychodu w 2006 roku w terminie do 31 stycznia 2007 roku wykazując przychody uzyskane w okresie, kiedy część lokalu mieszkalnego była przedmiotem najmu.

Jak wynika z powyższego, w świetle przedstawionych przepisów stanowisko podatniczki w sprawie dotyczącej obowiązku opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wynajmu pokoju małżonkowi na cele związane z prowadzoną działalnością jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj