Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/345/DJW/06
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/345/DJW/06
Data
2006.10.30



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
obrót
odsetki
umowa pożyczki


Pytanie podatnika
Czy otrzymane odsetki są obrotem w rozumieniu podatku od towarów i usług oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy /nie chodzi o sytuację, gdy spłata pożyczki następuje przed terminem/.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 20 września 2006 roku, uzupełnionym dnia 25 października 2006 roku, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zawarła kilka umów pożyczek. Pożyczkobiorcami byli czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Pożyczki są oprocentowane, a wypłata odsetek następuje jednorazowo wraz ze spłatą kwoty pożyczki.

Spółka wystąpiła z zapytaniem, czy otrzymane odsetki są obrotem w rozumieniu podatku od towarów i usług oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy /nie chodzi o sytuację, gdy spłata pożyczki następuje przed terminem/.

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku zawarcia umowy pożyczki w okolicznościach wskazujących na zamiar częstotliwego świadczenia takich usług, obowiązek podatkowy powstaje po wykonaniu usługi, a więc po siedmiu dniach licząc od dnia, w którym upływa termin zwrotu pożyczki. Wynika z tego, że w przypadku gdy pożyczkobiorcami są podatnicy VAT, obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury VAT, a jeśli fakturę VAT wystawi się zanim minie wyżej wymienione siedem dni, to obowiązek podatkowy powstanie w dniu wystawienia faktury.

Obrotem będzie natomiast wyłącznie nadwyżka zwróconych pieniędzy nad pieniędzmi pożyczonymi, czyli odsetki od oprocentowania tychże pożyczek.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast świadczeniem usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7.

Tym samym należy stwierdzić, że spółka udzielając innemu podmiotowi krajowemu oprocentowanej pożyczki, z tytułu której otrzymuje odsetki, świadczy usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem m.in. ust. 4 i 5. I tak zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy, jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis ten stosuje się odpowiednio do faktur za częściowe wykonanie usługi - art. 19 ust. 5 ustawy.

Stosownie natomiast do zapisów art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku usług udzielenia pożyczki kwotą należną, a więc tym samym obrotem, są odsetki zarówno uiszczone (zapłacone) jak i odsetki nieuiszczone, ale których termin zapłaty minął. Natomiast kwota udzielonej pożyczki nie stanowi obrotu w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Reasumując, w przypadku, gdy Spółka określiła w umowie termin zapłaty raty wraz z należnymi odsetkami, to termin ten należy uznać za moment powstania obowiązku podatkowego w wysokości odpowiadającej należnym odsetkom.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 253 poz. 2532 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj