Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-13/TZ-151/05/06/AB
z 24 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-13/TZ-151/05/06/AB
Data
2006.01.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
duplikat faktury
odliczenie podatku od towarów i usług
otrzymanie faktury
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy Podatnik ma prawo odliczyć podatek z duplikatu faktury dokumentującej zaliczkę?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 28.10.2005 r. (data wpływu 02.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury VAT

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik dokonał zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku od towarów i usług na druku VAT-R w dniu 06.09.2005 r. W miesiącu wrześniu, w tym również przez w/wym. datą dokonał zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Poniesione wydatki dotyczyły materiałów służących do adaptacji lokalu celem dostosowania wyglądu i standardu na potrzeby świadczonych usług oraz wyposażenie lokalu w niezbędny sprzęt. Ponadto Podatnik wpłacił zaliczkę na poczet zakupu specjalistycznych urządzeń. Zaliczka została wpłacona w dniu 26.08.2005 r., a odbiór urządzeń nastąpił 09.09.2005 r., na co otrzymano końcową fakturę. Faktura za zaliczkę nie dotarła, w związku z powyższym poproszono o wystawienie duplikatu faktury, który jest datowany na 09.09.2005 r. Zdaniem Podatnika posiada on prawo do odliczenia podatku naliczonego z duplikatu faktury, w związku z faktem iż w momencie otrzymania faktury i towaru był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zdaniem tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Stosownie do ust. 4 w/wym. artykułu ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 jako "podatnika VAT zwolnionego". Ustawodawca nie określił wprost, od jakiego momentu podmiot składający druk VAT-R staje się zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Datę rejestracji podmiotu dla potrzeb podatku od towarów i usług wyznacza zatem dzień złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, stanowi m.in., w myśl ust. 2 pkt 1 lit. b tego artykułu, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego. Na równi z fakturami przepisy o podatku od towarów i usług traktują duplikaty faktur.

W myśl art. 86 ust. 10 ust. 1 ustawy, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Przepis ust. 11 tego artykułu stanowi, iż jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach, określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Dodatkowo w myśl ust. 13 art. 86, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w dniu 06.09.2005 r.; oryginału faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty nie otrzymał w ogóle, natomiast duplikat tej faktury otrzymał po dniu, w którym dokonał rejestracji dla celów podatku od towarów i usług. Zatem mając na uwadze w/cyt. przepisy, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z przedmiotowego duplikatu faktury.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj