Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
PD-3/423/1C/06/MZ
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423/1C/06/MZ
Data
2006.06.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy koszty polisy OC/AC nierozliczone do czasu zakończenia umowy stanowią koszt uzyskania przychodów w dniu jej rozwiązania t. j. na dzień 31.12.2005 roku?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 09/03/2006 roku (uzupełnionego dnia 06/04/2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych opłaty za ubezpieczenie OC/AC samochodu będącego przedmiotem leasingu nierozliczonej na dzień rozwiązania umowy leasingu, t. j. na dzień 31/12/2005 roku stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego, będącego przedmiotem analizy tutejszego organu podatkowego wynika, iż Sp. z o.o. X zawarła umowę leasingową na okres od maja 2005 roku do maja 2007 roku a jej przedmiotem był samochód ciężarowy i w związku z tym Spółka została obciążona kosztem rocznej umowy ubezpieczenia samochody OC/AC na okres od 24/09/2005 do 23/09/2006 roku. Faktura została uregulowana 18/10/2005 roku i jest rozliczana w czasie.
W dniu 02/12/2005 roku samochód będący przedmiotem leasingu na skutek wypadku uległ całkowitemu zniszczeniu.
Spółka zwróciła się z zapytaniem czy koszty polisy OC/AC niezaliczone do czasu zakończenia umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w dniu jej rozwiązania, t. j. na dzień 31.12.2005 r.Według Spółki poniesione a nierozliczone wydatki na opłatę ubezpieczenia samochodu OC/AC stanowią koszty uzyskania przychodów na dzień 31/12/2005 roku t. j. na dzień rozwiązania umowy leasingu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny, tutejszy organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:
1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacji rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.Cytowany przepis określa warunki umowy leasingowej, w której opłaty dokonywane przez korzystającego na rzecz finansującego stanowią koszt uzyskania przychodów u korzystającego.
Odnosząc się do tematu kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa we wniosku podatnika, należy zauważyć, iż stosownie do przepisów art. 15 ust. 1 w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy. Tak więc zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają wszelkie racjonalnie poniesione koszty pod warunkiem, że zostaną łącznie spełnione następujące warunki: wydatek został faktycznie poniesiony lub zaistniała podstawa do jego zarachowania, o której mowa w art. 15 ust. 4 powołanej ustawy, dany wydatek nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 w/w ustawy, tj. w katalogu wydatków nie uznanych za koszty uzyskania przychodów, poniesienie wydatku ma na celu uzyskanie przychodu. Zatem przepis art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie wiąże zaliczenie danego wydatku do kosztów podatkowych z celem osiągnięcia przychodów. Podatnik ma możliwość zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że zachodzi bezpośredni lub pośredni związek przyczynowy pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem lub przychodem spodziewanym, którego osiągnięcie jawi się jako następstwo wydatku.
Ubezpieczenie OC/AC samochodu jest kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem, że przedmiot leasingu jest użytkowany w działalności gospodarczej, a poniesienie tego wydatku służy osiągnięciu przychodu. Ponoszenie przez podatnika wydatków z tytułu ubezpieczenia samochodu pozostaje w bezpośrednim związku przyczynowym z uzyskiwanymi i spodziewanymi przychodami tak długo jak ma on możliwości korzystania z przedmiotu leasingu. Całkowite uszkodzenie przedmiotu leasingu na skutek wypadku, pozbawiło Spółkę możliwości jego dalszego wykorzystywania, jednakże ubezpieczenie OC/AC samochodu za okres od 24/09/2005 do 23/09/2006 roku zostało zapłacone w całości dnia 18/10/2005 roku i zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) Spółka dokonuje czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów przypadających na więcej niż jeden okres sprawozdawczy.Przy rozliczaniu kosztów w czasie należy brać pod uwagę dwie nadrzędne zasady rachunkowości. Zasadę istotności, co oznacza, iż pominięcie rozliczania w czasie danego tytułu kosztów może wpłynąć na jasny i rzetelny obraz Spółki oraz zasadę ostrożności w wycenie - koszty nie mogą być rozliczane w czasie nadmiernie długim, tak aby nie zawyżać wartości aktywów Spółki. Z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych przy rozliczeniach międzyokresowych czynnych mogą być brane pod uwagę dwa rozwiązania. Po pierwsze, kosztem uzyskania przychodów jest przypadająca na dany rok część kosztów rozliczanych w czasie, w miesiącu ich rzeczywistego poniesienia. Po drugie, kosztem uzyskania przychodów jest rata przypadająca na dany okres sprawozdawczy (1/12 kwoty obciążającej dany rok).
Zatem jeżeli podatnik zawarł umowę leasingu spełniającą warunki określone w art. 17b ust. 1 w/wym. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wówczas ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ubezpieczenie OC/AC poniesione a nierozliczone do czasu zakończenia umowy w dniu rozwiązania umowy t. j. 31/12/2005 roku.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w/wym ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj