Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40RPŁ/415/46/06
z 2 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40RPŁ/415/46/06
Data
2006.08.02



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)


Pytanie podatnika
Czy płatnik postępuje prawidłowo opodatkowując należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową pracowników mających określone miejsce pracy w siedzibie pracodawcy w kraju , którzy na jego pisemne polecenie wykonują zadania służbowe poza granicami kraju w wysokości i na warunkach określonych Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ( Dz.U z 2002r. nr 236 poz. 1991 z późn. zmianami ) w wysokości przekraczającej równowartość trzydziestu diet w danym roku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Wola na podstawie art.14a-14d ustawy z 29.08..1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 20.06.2006r. ( wpływ 20.06.2006) uzupełnionego w dniu 17.07.2006r

postanawia

że stanowisko płatnika zawarte w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 20.06.2007r w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynika :

Stan faktyczny

-pracownicy firmy mający określone miejsce pracy w siedzibie pracodawcy w kraju na jego pisemne polecenie, wykonują zadania służbowe poza granicami kraju i otrzymują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową w wysokości i na warunkach określonych Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej

Pytanie płatnika

-czy płatnik postępuje prawidłowo opodatkowując w/w należności w wysokości przekraczającej równowartośc trzydziestu diet w danym roku?

Stanowisko płatnika

- należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową w wysokości przekraczającej równowartość trzydziestu diet w danym roku były włączone do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym

Ocena prawna

- zgodnie z art.21 ust.1 pkt16 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U.z 2000r. nr. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej , z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju

Z wniosku płatnika wynika , że pracownicy mający miejsce pracy w siedzibie pracodawcy w kraju , wykonują zadanie słuzbowe poza granicami kraju , w ramach podróży służbowych.

W związku z powyższych całość świadczeń z tytułu diet i innych należności za czas w/w podróży jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznychw wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorzadowej jednostce sfery budżetowej , z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju zgodniez art.21 ust. 1 pkt.16 lit.a wyżej cytowanej ustawy .

Powołane przepisy nie określają limitu ilościowego diet i innych należności za czas podróży.

Z uwagi na powyższe organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Powyższych informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i przepisy prawa podatkowego obowiazujące w dniu złozenia wniosku .

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art.14 b Ordynacji podatkowej

Na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie w siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj