Interpretacja Urzędu Skarbowego w Malborku
PV/443-14/06/AB
z 31 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-14/06/AB
Data
2006.03.31



Autor
Urząd Skarbowy w Malborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rozliczanie podatku od towarów i usług
zgłoszenie rejestracyjne


Pytanie podatnika
Czy zakupione przed rozpoczęciem działalności towary przyjęte remanentem początkowym można uwzględnić w ewidencji jako zakupione towary i rozliczyć w podatku od towarów i usług, a tym samym dokonać w związku z powyższym odliczenia?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm) po rozpatrzeniu wniosku Pani ..., prowadzącej działalność gospodarczą - sklep spożywczo -przemysłowy pod adresem ..., z dnia 17.02.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 17. 02.2006 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

W związku z zawartą umową pomiędzy Panią ... i Starostą Powiatu ..., z upoważnienia którego działa ... -Dyrektor Urzędu Pracy w ..., Pani ... zostały przyznane środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, jako jednorazowe dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej z przeznaczeniem m.in. na zakup towaru. Towary te zostały zakupione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i wykazane w remanencie początkowym.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: czy zakupione przed rozpoczęciem działalności towary przyjęte remanentem początkowym można uwzględnić w ewidencji jako zakupione towary i rozliczyć w podatku od towarów i usług, a tym samym dokonać w związku z powyższym odliczenia ?

Zdaniem podatnika niezależnie od źródła finansowania wydatków ( własne środki lub obce, np. pochodzące z dotacji ) na zakup towarów podlegają one zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Jednak to, kiedy będzie można zaliczyć je do kosztów, zależy od momentu dokonania zakupu. W przypadku kiedy zakupu tego dokonano przed rozpoczęciem działalności, wydatki poniesione na ten cel należy ująć w remanencie początkowym sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalności. Wartość tego remanentu zostanie uwzględniona przy obliczaniu dochodu, straty za cały rok podatkowy. Skoro natomiast poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu Pani ... sądzi, iż zachowuje tym samym prawo odliczenia podatku VAT i może wykazać to w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2006 r. jako podatek naliczony do odliczenia i jednocześnie uznać jako kwotę tego podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

W marcu 2006 r. natomiast wykazaną kwotę tego podatku jako nadwyżkę podatku naliczonego z poprzedniej deklaracji.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm./w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ustęp 2 pkt. 1 tego artykułu precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stano, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Rozstrzygająca w sprawie prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług jest przede wszystkim treść art. 88 ust. 4 ww. ustawy zgodnie z którym: obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Charakterystyczne jest, że w przepisie art. 88 ust. 4 powyższej ustawy jest mowa o niestosowaniu do podatników, którzy nie dokonali zgłoszenia rejestracyjnego, nie tylko obniżenia kwoty podatku należnego, ale także zwrotu różnicy podatku należnego.

Zwrot różnicy podatku jest konsekwencją obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Różnica ta powstaje w sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym jest wyższa od kwoty podatku należnego; podlega ona odliczeniu od podatku należnego za następne okresy ( art. 87 ust.1 ) lub zwrotowi podatnikowi na zasadach określonych w art. 87 ust. 2-12.

Jest oczywiste, że jeżeli prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony można wiązać z poszczególnymi pojedynczymi czynnościami nabycia towarów, to o prawie do zwrotu różnicy podatku można mówić dopiero po stwierdzeniu, że w danym okresie rozliczeniowym kwota podatku naliczonego jest wyższa od kwoty podatku należnego ( oczywiście po spełnieniu przesłanek określonych w art. 86 ) co może mieć miejsce dopiero po zakończeniu tego okresu.

Skoro ustawodawca w art. 88 ust. 4 cytowanej już ustawy odnosi niedokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do wyłączenia nie tylko obniżenia kwoty podatku należnego, ale i zwrotu różnicy podatku, to za istotny należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa oraz prawa do zwrotu różnicy podatku.

Możliwość ta powstaje z dniem złożenia deklaracji VAT-7 za dany okres rozliczeniowy.

Tak więc, skoro realizacja wymienionych praw ( do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku) następuje dopiero w odpowiednim rozliczeniu ( deklaracji podatkowej), w którym podatnik wykazuje kwotę podatku naliczonego obniżającą podatek należny oraz kwotę zwrotu różnicy podatku, to istotne jest, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed złożeniem deklaracji VAT-7 za okres rozliczeniowy, w którym zaszły zdarzenia uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego, w szczególności w wypadku dokonania zakupu towaru.

Zatem aby dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego podatnik musi posiadać status czynnego podatnika VAT, zgodnie z art. 96 ustawy, w momencie złożenia deklaracji za miesiąc, w którym dokonuje tego obniżenia.

Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług Pani ... złożyła w tutejszym organie podatkowym dnia 2006-02-15.

Natomiast jako załącznik do powyższego zapytania dołączono kserokopie faktur zakupu wystawionych dnia 2006-02-09

Deklarację VAT-7 za miesiąc luty złożono dnia 2006-03-23.

Zgodnie z powyższym, ponieważ Pani ... złożyła zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R przed zakończeniem okresu rozliczeniowego za miesiąc luty 2006 r. i przed terminem złożenia deklaracji VAT-7 przysługuje jej odliczenie podatku od towarów i usług z załączonych faktur VAT dokumentujących zakupy dokonane dnia 2006-02-09 w deklaracji VAT-7 za miesiąc luty 2006 r. pod warunkiem, że wydatki na nabycie tych towarów stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług: obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednocześnie informuje się, że w sprawie możliwości rozliczenia ww. zakupów w podatku dochodowym zostanie wydane odrębne postanowienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj