Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/306A/JS/06
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/306A/JS/06
Data
2006.10.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
mieszkania
zamiana


Pytanie podatnika
Zadaje Pan pytanie czy: „poniosę koszty podatkowe gdy zamienię:- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie kwaterunkowe- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie”


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 7 sierpnia 2006 roku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że planuje Pan zamianę mieszkania własnościowego hipotecznego na kwaterunkowe prawo do lokalu lub na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Zadaje Pan pytanie czy: „poniosę koszty podatkowe gdy zamienię:- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie kwaterunkowe- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie”

Stoi Pan na stanowisku, że opisana zamiana mieszkań jest wolna od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W świetle opisanych przez Pana hipotetycznych zamierzeń należy stwierdzić, że planowana umowa nie będzie nosiła znamion umowy zamiany. Zgodnie bowiem z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze. zm.), przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przedmiotem umowy mogą być rzeczy ruchome, nieruchomości, a także zbywalne prawa majątkowe. Ponieważ prawo do zamieszkiwania na podstawie umowy najmu w lokalu stanowiącym własność gminy (kwaterunkowe prawa do lokalu) lub umowy najmu w lokalu stanowiącym własność spółdzielni mieszkaniowej (spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu) nie mieści się w kategorii praw zbywalnych, to tym samym w niniejszej sprawie nie można mówić o dokonaniu zamiany ekwiwalentnych praw majątkowych.

Do zawarcia umowy dochodzi poprzez złożenie przez strony oświadczeń woli, które z kolei pozwalają na ocenę treści umowy. O zakwalifikowaniu poszczególnych umów jako podlegających podatkowi decydują nie nazwy, lecz treść umowy i odpowiednie przepisy ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny.

Mając na względzie definicję wyrażoną w przywołanym przepisie przedmiotem omawianej umowy nie może być zamiana lokali mieszkalnych, gdyż jedna ze stron nie posiada do nich prawa własności.

Analiza przedstawionego przez podatnika zamiaru zawarcia takiej umowy pozwala na stwierdzenie, że zarówno w aspekcie prawa cywilnego jak i prawa podatkowego nie będzie posiadała ona żadnej z cech umów nazwanych.

Wynikająca z art.1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz.399 ze zm./ zasada stanowi, iż opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione pod literami „a-k”.

Mając na względzie, iż przedmiotowa umowa nie będzie się mieścić w zamkniętym katalogu zawartym we wskazanym przepisie stwierdzić należy, że nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj