Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/423/306/JS/06
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/423/306/JS/06
Data
2006.10.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
mieszkania
zamiana


Pytanie podatnika
Zadaje Pan pytanie czy: „poniosę koszty podatkowe gdy zamienię:- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie kwaterunkowe- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie”


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa /t. j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawarte we wniosku złożonym dnia 7 sierpnia 2006 roku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że planuje Pan zamianę mieszkania własnościowego hipotecznego na kwaterunkowe prawo do lokalu lub na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Zadaje Pan pytanie czy: „poniosę koszty podatkowe gdy zamienię:- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie kwaterunkowe- mieszkanie własnościowe hipoteczne na mieszkanie spółdzielczo-lokatorskie”

Stoi Pan na stanowisku, że opisana zamiana mieszkań jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust 1 pkt 32a .

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

W art. 21 ust. 1 pkt. 32 a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, z 2000 r., poz.176, z późn. zm.) ustawodawca wymienił enumeratywnie sytuacje w jakich ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe i stwierdził, że: „przychody uzyskane z zamiany:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub

c) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a)wolne są od podatku dochodowego, jeżeli przedmiotem zamiany są wyłącznie znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości i prawa wymienione w lit. a)-c)”.

Z treści artykułu wynika również że katalog sytuacji „uprawniających do zwolnienia” jest katalogiem zamkniętym.

Jak wskazuje wyżej zacytowany przepis ustawodawca nie przewidział objęcia przedmiotowym zwolnieniem zamiany lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość na mieszkanie kwaterunkowe komunalne lub zamiany lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość na spółdzielczo-lokatorskie prawo do lokalu.

W literaturze przedmiotu podkreśla się, iż odpłatne zbycie to przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. Jest to coraz częściej występująca forma na rynku obrotu nieruchomościami, gdzie na skutek zawartej umowy zamiany, następuje zbycie rzeczy lub praw majątkowych.

W świetle opisanych przez Pana hipotetycznych zamierzeń należy stwierdzić, że planowana umowa nie będzie nosiła znamion umowy zamiany. Zgodnie bowiem z art. 603 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze. zm.), przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Przedmiotem umowy mogą być rzeczy ruchome, nieruchomości, a także zbywalne prawa majątkowe. Ponieważ prawo do zamieszkiwania na podstawie umowy najmu w lokalu stanowiącym własność gminy (kwaterunkowe prawa do lokalu) lub umowy najmu w lokalu stanowiącym własność spółdzielni mieszkaniowej (spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu) nie mieści się w kategorii praw zbywalnych, to tym samym w niniejszej sprawie nie można mówić o dokonaniu zamiany ekwiwalentnych praw majątkowych.

Osiągnięcie rzeczywistej fizycznej zamiany lokali będzie mogło być przeprowadzone poprzez sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość z jednoczesną zamianą na lokal mieszkalny zajmowany na podstawie umowy najmu z gminą lub spółdzielnią mieszkaniową.

W związku z tym, powyższa transakcja będzie przychodem rozumianym jako przychód zgodnie z art. 10 ust 1 pkt 8 lit a, b w myśl którego: Źródłami przychodów są:„odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,”i będzie podlegała opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru (PIT-23).

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86 poz. 960 ze zm./ wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł oraz od załączników po 0,50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj