Interpretacja Izby Skarbowej w Opolu
PP-I-44081/12/TŁ/06
z 6 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-I-44081/12/TŁ/06
Data
2006.10.06



Autor
Izba Skarbowa w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
maszyny rolnicze
podatek od towarów i usług
sprzedaż
towar używany


Pytanie podatnika
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik zamierza sprzedać używaną maszynę rolniczą, będącą środkiem trwałym, a zakupioną przed 1 maja 2004 r. (w 1999 r.), na którą obowiązywała wówczas stawka 0%. Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zastosowania dla tej transakcji zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.


DECYZJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kluczborku z 21 lipca 2006 r., Nr PP/443-18/06/O/IR, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług - odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia.

UZASADNIENIE

Pismem z 24 maja 2006 r., znak L.dz. 72/06, Rolnicze Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe "X" SA w X zwróciło się z wnioskiemo udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, stosownie do art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że podatnik zamierza sprzedać używaną maszynę rolniczą, będącą środkiem trwałym, a zakupioną przed 1 maja 2004 r. (w 1999 r.), na którą obowiązywała wówczas stawka 0%. Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zastosowania dla tej transakcji zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.). Zdaniem Spółki, zastosowana przy zakupie maszyny rolniczej stawka 0% nie powodowała obniżenia kwoty podatku należnego, gdyż podatek naliczony wyniósł 0 zł, w związku z czym stoi ona na stanowisku, iż sprzedaż tego środka trwałego uprawnia do zastosowania zwolnienia od podatku VAT.

Postanowieniem z 21 lipca 2006 r., Nr PP/443-18/06/O/IR Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kluczborku uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ podatkowy stwierdził, iż podatnik nie spełnił przesłanek do zastosowania zwolnienia, wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt ustawy o VAT, ponieważ przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, który przy nabyciu maszyny rolniczej wyniósł 0 zł.

Na powyższe postanowienie Spółka wniosła zażalenie. W uzasadnieniu zażalenia podtrzymała swoją argumentację przedstawioną we wniosku z 24 maja 2006 r.

Rozpatrując sprawę na skutek zażalenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarówi usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Od 1 maja 2004 r. dostawa maszyn rolniczych podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT (22%). Jednakże, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się - w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 - m.in. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Zatem, aby dostawę towarów można było zwolnićz opodatkowania podatkiem od towarów i usług, spełnione być muszą łącznie dwie przesłanki:

1) okres używania przez podatnika dokonującego dostawy tych towarów wynosi co najmniej pół roku oraz

2) w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Należy przy tym zaznaczyć, że ustawodawca odnosi się do obiektywnie istniejącego prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego, a nie rzeczywistego odliczenia tego podatku. Natomiast z opisanego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, żew momencie zakupu maszyn rolniczych przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W ocenie tut. organu nie ma znaczenia okoliczność, że podatek naliczony był równy zeru. Podatnikowi nie przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w sytuacji, gdyby do transakcji zakupu maszyny rolniczej miało zastosowanie zwolnienie z podatku od towarów i usług, albo gdyby transakcja ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. W związku z tym, że opisana przez Spółkę dostawa maszyn rolniczych nie spełnia warunków niezbędnych do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, stanowisko podatnika należy uznać za nieprawidłowe.

W świetle powyższego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu postanowił, jakw sentencji.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Na podstawie art. 53 § 1 oraz art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270z późn.zm.) na decyzję przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, którą wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 30 dni od dnia otrzymania niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj