Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
USI/443-95/58/06
z 27 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI/443-95/58/06
Data
2006.09.27



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
otrzymanie towaru
przekazanie towarów
spółka cywilna
sprzedaż towarów
ugody
zwrot towarów


Pytanie podatnika
Gdy na podstawie wzajemnego porozumienia towar przyjmuje jeden wspólnik i wprowadza go do ewidencji prowadzonej działalności na podstawie wyroku sprzedając zwrócony towar nie płaci drugi raz podatku VAT.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60 ze zm.) po przeanalizowaniu wniosku z dnia 4 lipca 2006r. o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie

postanawia

uznać przedstawione przez stronę stanowisko za niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2006r. wpłynął do tutejszego Urzędu Pana wniosek o udzielenie w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej sprzedaży towaru zwróconego przez kontrahenta po likwidacji spółki cywilnej na podstawie ugody sądowej. Pismem z dnia 04.07.2006r. wniosek został uzupełniony o prezentację stanu faktycznego.

Zgodnie z wymogiem art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa - przedstawił Pan stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

W dniu 24 sierpnia 2005r. nastąpiła likwidacja spółki cywilnej. W dniu 2 lutego 2006r. w związku z niezapłaceniem przez jednego z kontrahentów należności za fakturę. Wspólnie z byłym wspólnikiem złożył Pan w Sądzie wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. W dniu 21 czerwca 2006r. doszło do ugody na mocy której towar został zwrócony. Towar został przez Pana przyjęty i jest przechowywany w byłej siedzibie.

Pana zdaniem, gdy na podstawie wzajemnego porozumienia towar przyjmuje jeden wspólnik i wprowadza go do ewidencji prowadzonej działalności na podstawie wyroku sprzedając zwrócony towar nie płaci drugi raz podatku VAT.

Naczelnik tutejszego Urzędu nie podziela Pana stanowiska w sprawie.

Likwidacja spółki cywilnej nastąpiła 24.08.2005r. W dniu 2 lutego 2006r. wspólnicy spółki cywilnej złożyli do Sądu wniosek o zawezwanie do próby ugody w związku z niezapłaceniem za towar przez kontrahenta. Dnia 21 czerwca 2006r. doszło do ugody, na mocy której kontrahent zwrócił towar. Towar został przyjęty przez byłych wspólników i jest składowany w byłej siedzibie spółki. Otrzymany towar wprowadza Pan do ewidencji nabyć na podstawie zawartej ugody i zamierza sprzedać. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ustawy. Zatem zgodnie z w/w artykułem dokonując sprzedaży towarów otrzymanych na mocy ugody sądowej powstaje obowiązek opodatkowania tychże towarów jako podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podobnie jak wszystkich innych towarów opodatkowanych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60) interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

POUCZENIE

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj