Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
US40/DF1/415-55/III/2006
z 8 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US40/DF1/415-55/III/2006
Data
2006.08.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
licencja
wartości niematerialne i prawne


Pytanie podatnika
Czy ze względu na wysoką wartość licencji stanowni ona wartości niematerialne i prawne, czy podlega amortyzacji?Jeżeli zakup omawianej licencji stanowi wartości niematerialne i prawne i nie podlega amortyzacji, to czy można zaliczyć zakup licencji w koszty uzyskania przychodów w całości, czy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartości według planu spłat ratalnych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz art. 22, 22b i 22e ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia .....05.2006r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego
Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe:
w sprawie amortyzowania zakupionej licencji oraz zaliczenia jej zakupu do kosztów uzyskania przychodu

U Z A S A D N I E N I E

W dniu .....05.2006r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:
Czy ze względu na wysoką wartość licencji stanowni ona wartości niematerialne i prawne, czy podlega amortyzacji?Jeżeli zakup omawianej licencji stanowi wartości niematerialne i prawne i nie podlega amortyzacji, to czy można zaliczyć zakup licencji w koszty uzyskania przychodów w całości, czy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartości według planu spłat ratalnych?
Stan faktyczny: Firma L.... prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych. Głównym przedmiotem działalności jest tworzenie i sprzedaż licencji do gier komputerowych na terenie Polski, Unii Europejskiej i poza terytorium Wspólnoty. Często tworzenie gry i sprzedaż licencji do niej odbywa się na konkretne zamówienie.
Zakupiona została licencja do oprogramowania (modułu) używanego do tworzenia gry komputerowej. Licencja przeznaczona jest do jednego konkretnego projektu. Moduł komputerowy, na który jest ta licencja, staje się częścią większego projektu (programu komputerowego), który realizujemy na zamówienie.
Koszt zakupu powyższej licencji wynosi 100.000,00 USD i został udokumentowany fakturą dostawcy z dnia ....03.2006r.
Płatność za w/w fakturę rozłożona jest na 13 miesięcznych rat.
Stanowisko wnioskodawcy jest następujące: Podatnik uważa, że wyżej opisany zakup licencji do oprogramowania (modułu) stanowi w całości wartości niematerialne i prawne i nie podlega amortyzacji, ponieważ został wykorzystany jednorazowo do stworzenia konkretnego oprogramowania (gry).
Ponadto uważa, iż wartość zakupu licencji w całości stanowi koszt uzyskania przychodów w momencie otrzymania faktury zakupu bez względu na formę płatności.
Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy - zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, m.in. nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej ( sublicencji ), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym, zakupiona licencja przeznaczona jest do jednego konkretnego projektu i została wykorzystana jednorazowo.
Uwzględniając powyższy stan faktyczny i prawny, oragan podatkowy stwierdza, że nabyta licencja, z uwagi na jej wykorzystanie w okresie nie dłuższym niż jeden rok, nie wyczerpuje przesłanek do uznania jej jako wartość niematerialna i prawna, podlegającą amortyzaji zgodnie z w/w art. 22b.
W świetle powyższego podatnik winien zaliczyć zakup przedmiotowej licencji do kosztów uzyskania przychodów w dniu jej nabycia, z uwzględnienien właściwego kursu waluty z dnia poniesienia kosztu, oraz różnic kursowych, które mogą powstać w sytuacji późniejszej płatności w umówionych ratach ( art. 22 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym os osób fizycznych ).
Dodatkowo organ podatkowy informuje, że w przypadku, gdy faktyczny okres używania w/w licencji przekroczy rok - w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie przepisy art. 22e w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj