Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-64/06/JW
z 10 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-64/06/JW
Data
2006.05.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura korygująca
obrót
opust


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wartość opustu cenowego winna pomniejszyć wielkość wewnątrzwspólnotowego nabycia wykazywanego w fakturach wewnętrznych, rejestrach jako jedna pozycja zgodnie z otrzymaną notą oraz czy uzyskany opust cenowy zmniejsza wartość nabyć w informacji podsumowującej VAT-UE.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.02.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 20.02.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia podstawy opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, w przypadku udzielenia przez dostawcę opustu cenowego (na podstawie noty kredytowej) w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik nabywa towary handlowe od kontrahenta z Finlandii.

Z każdą partią dostarczonych towarów, Podatnik otrzymuje faktury, które stanowią podstawę wystawiania faktur wewnętrznych dokumentujących wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia w danym miesiącu. Na koniec miesiąca kontrahent z Finlandii przesyła Podatnikowi "credit note" (notę kredytową) określającą wartość udzielonego opustu cenowego w danym miesiącu.

Ustalając wielkość opustu kontrahent kieruje się ilością zakupionych produktów w danym miesiącu oraz kosztami poniesionymi przez kupującego.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy wartość opustu cenowego winna pomniejszyć wielkość wewnątrzwspólnotowego nabycia wykazywanego w fakturach wewnętrznych, rejestrach jako jedna pozycja zgodnie z otrzymaną notą oraz czy uzyskany opust cenowy zmniejsza wartość nabyć w informacji podsumowującej VAT-UE.

Zdaniem Podatnika, z tytułu udzielonego opustu cenowego wartość nabycia wewnątrzwspólnotowego nie podlega korekcie.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów od kontrahenta z Finlandii.

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy).

W myśl art. 31 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.

W myśl art. 31 ust. 3 ustawy o VAT przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Mając na uwadze powyższe przepisy, należy zatem stwierdzić, iż udzielony przez unijnego dostawcę na koniec miesiąca opust cenowy (związany z konkretnymi dostawami towarów w danym miesiącu), zmniejszy wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Podatnik - stosownie do treści art. 106 ust. 7 ustawy o VAT - wystawia faktury wewnętrzne, dokumentujące dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Zgodnie bowiem z tym przepisem w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie.

Natomiast stosownie do treści art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. W myśl ust. 6 cytowanego wyżej przepisu, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik otrzymał notę kredytową (credit note) (wynikającą z opustu - sytuacji zaistniałej po dokonanej dostawie) wystawioną na koniec danego miesiąca (określającą wartość udzielonego opustu cenowego w danym miesiącu) przez podatnika podatku od wartości dodanej. Należy zatem uznać, iż zgodnie z cytowanym wyżej art. 20 ust. 6 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał z chwilą wystawienia tej noty, zaś okresem rozliczeniowym właściwym dla ujęcia korekty podstawy opodatkowania będzie miesiąc, w którym wystawiono tę notę kredytową.

Natomiast szczegółowe zasady wystawiania faktur (w tym wewnętrznych) określone zostały w - wydanym na podstawie m.in. delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT - rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798).

Ponadto zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 (...), zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane dalej "informacjami podsumowującymi", za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów.

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż również w przypadku przedmiotowej korekty (opustu) Podatnik powinien wykazać ją w informacji podsumowującej składanej za okres kwartalny, w którym powstał obowiązek podatkowy z jej tytułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj